Během plánované výměny podlahových desek bylo zjištěno poškození nosných trámů hnilobou v rozsahu, který vyžaduje neodkladný zásah. Mikroregion Kosířsko, který vlastní turisty obléhanou stavbu na hanáckém Mont Blancu, se již obrátil na projektanty.

„Z loňské sondáže jsme věděli, že bude zapotřebí i částečná oprava nosné konstrukce, na které jsou desky umístěny,“ uvedl Dalibor Kolář předseda Mikroregionu Kosířsko.

„Při opravách podlahy vyhlídkového ochotu bylo zjištěno, že během roku nabylo poškození nosných trámů většího rozsahu. Část jich musíme vyměnit,“ popisoval.

Rozhledna Božka v Přáslavicích.
Božka láká, ale pozor na závratě! Kam na Olomoucku na rozhlednu a kde se plánují

Jde o dřevěné trámy hvězdicové konstrukce vycházející od středu rozhledny. Na nich je položena podesta.

„Se starosty mikroregionu jsme se rozhodli, že poškozenou dřevěnou konstrukci nahradíme ocelovými nosníky. Půjde o dvanáct trámů, tedy polovinu. Už jsme se obrátili na projektanty a jakmile budeme mít dokumentaci hotovou, firma by mohla náhradu udělat,“ vysvětloval Dalibor Kolář.

Kdy bude populární rozhledna opět přístupná, lze nyní těžko odhadovat.

„Nyní nemá smysl vymýšlet nějaké termíny. Budeme tlačit na to, aby oprava byla realizována co nejdříve, ale bude také záležet na počasí,“ reagoval.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na Pevnost duchů, cosplay festival či oslavy na fortu

O víkendech toalety a kiosek

S nájemcem bufetu a prodejny suvenýrů se mikroregion dohodl na zajištění zázemí pro návštěvníky po dobu oprav vyhlídky.

„O víkendech, pokud bude příznivé počasí, umožníme návštěvníkům přístup do sociálního zázemí a otevřený bude kiosek, aby si mohli koupit občerstvení,“ informoval Kolář.

Problém v dřevěné konstrukci pod vyhlídkovou podestou ve výšce 25 metrů podle odborníků vznikl už při stavbě rozhledny. Při montáži konstrukce mělo dojít k poškození trámů. Žlábky od motorové pily zatékalo do dřeva a postupem času se v něm rozvinula hniloba.

Jaromír Nohavica.
Nohavica vystoupí ve vesnické sokolovně u Olomouce. Předprodej již ve středu

Rozhledna je v provozu na Velkém Kosíři v nadmořské výšce 442 metrů od června 2013. Od té doby si získala příznivce v širokém okolí. Hlavně o víkendech šlapou k nepřehlédnutelné dominantě, kde kromě samotné vyhlídky láká i dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si návštěvníci opékají uzeniny.

V letošním roce mikroregion rozhlednu s bufetem a prodejnou suvenýrů pronajal soukromníkovi. Důvodem byl hlavně velký zájem lidí o prodloužení provozní doby vyhlídky.