Návštěvu okolí Budišova nad Budišovkou, městyse u severního okraje vojenského prostoru Libavá, už mohou turisté spojit také s procházkou na nově otevřenou rozhlednu.

Třicetimetrová tmavě šedá ocelová věž, která stojí na velkoformátové břidlicové dlažbě, má tvar šipky směřující do vesmíru. Střecha je prosklená, stejně jako podlaha v jednadvaceti metrech. Vyhlídková plošina se pak nachází ještě o tři metry výše. Z ochozu rozhledny lze při pěkném počasí pozorovat Jeseníky, Beskydy, opavský region i část Olomouckého kraje.

„Rozhledna je umístěna severovýchodně od Budišova, asi dva kilometry od sportovní haly. Pod vrchol vede cyklotrasa 6146 a evropská dálková trasa E3,“ upřesnil budišovský starosta Patrik Schramm.

Jak již bylo zmíněno, chystá se ještě dobudovat zázemí. Už nyní si mohou návštěvníci odpočinout ve dvou přístřešcích. Přibudou ještě naučné panely, hvězdná mapa nebo unikátní sluneční hodiny ve formě otevřeného přístřešku. Toto zázemí se začne budovat letos na podzim.

Součást česko-polské sítě vyhlídek

Nová budišovská rozhledna se zároveň stala součástí projektu Silesianka. To je společná česko-polská stezka, která v sobě zahrnuje více než třicítku vyhlídek. Většina se jich nachází na české straně v okresech Opava, Nový Jičín a Ostrava, ty zbývající pak u našich severních sousedů.

Projekt se připravuje už od roku 2016 a jeho hlavním smyslem je vytvoření zajímavé přeshraniční atraktivity k podpoře cestovního ruchu - VÍCE ZDE.