Olomoucké rozárium leží nedaleko centra města, od Bezručových sadů je odděleno Mlýnským potokem. V dávné minulosti tvořila celá oblast ostrov obtékaný ze všech stran vodou.

„Po jižním a východním okraji tekla Střední Morava v místech, kde se nyní nacházejí tenisové kurty. Podle dobového plánu z roku 1862 zde byla plánována sadovnická úprava a stavba skleníků,“ popsal historii lokality Jozef Laššák ve výroční zprávě Památkového ústavu v Olomouci za rok 1999.

Olomoucké rozárium 16. června 2022
Vyznání růžím nabídne program pro celou rodinu i oslavy rozária

Za časů olomoucké barokní pevnosti bývalo na tomto místě takzvané pevnostní koliště, tedy venkovní část hradeb, plochý val na vnější straně hradebního příkopu. Ještě před založením rozária sloužily tyto pozemky také jako městská deponie odpadků. Budování areálu o rozloze tři a půl hektaru probíhalo od začátku 70. let a trvalo dva roky.

Už v roce 1971 bylo pro výstavu Flora Olomouc poprvé využito rovněž území sousední Korunní pevnůstky, kde mimo jiné vznikly upravené trávníky s bylinkovými záhony.

U zrodu nového areálu stál před padesáti lety kromě olomouckého výstaviště také Rosa Klub Českého zahrádkářského svazu. Pražský architekt Emil Zavadil pro netradiční růžovou zahradu zvolil koncept přísně geometrických betonových polí. Celý prostor má zároveň evokovat na vodní hladině plující ledové kry, z nichž vykvétají růže.

Slavnostní otevření biocentra Véklice v Senici na Hané, 18. 6. 2022
Nová vodní oáza na Olomoucku: biocentrum Véklice otevřela letecká show

Unikátní sbírka 900 odrůd růží

Před šesti lety prošel areál rozsáhlou obnovou.

„Rozárium bylo díky významné finanční podpoře města Olomouc zrekonstruováno, jeho současná moderní podoba je dílem zahradního architekta Zdeňka Sendlera. Nejen pro Olomoučany dnes rozárium představuje úžasnou oázu klidu a prostor pro relaxaci,“ uvedla ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

Revitalizací brownfieldu nedaleko hlavního vlakového nádraží v Olomouci vnikne víceúčelový komplex budov. V první fázi nabídne 168 bytových jednotek. Developer ve čtvrtek zveřejnil vizualizaci projektu.
U nádraží vyroste Complex City s byty i obchůdky. Developer slibuje hodně zeleně

Olomoucké rozárium se už před desítkami let podílelo na vzniku nových odrůd růží, zdejší kolekce je ojedinělá a daří se ji stále rozšiřovat.

Návštěvníci si dnes díky zahradníkům v čele s vedoucím oddělení botanické zahrady, rozária a Bezručových sadů Jiřím Malaskou mohou prohlédnout téměř tři a půl tisíce keřů s přibližně devíti stovkami odrůd růží. Díky této unikátní sbírce je olomoucké rozárium druhým největším v České republice.

Oslavy 50 let od založení budou hlavním motivem letošního ročníku festivalu Vyznání růžím, které se v rozáriu koná od pátku 24. do neděle 26. června. Návštěvníci se mohou těšit nejen na tisíce keřů růží v plném květu, ale také na bohatý program pro všechny generace.

Pořadatelé připravili koncerty, floristické show, květinová aranžmá, workshopy, dílničky a zážitky pro děti a nebude chybět ani degustace vín či gastrozóna s pestrou nabídkou občerstvení.

Zahradní slavnost - Letní Open Air party ve Smetanových sadech v Olomouci, 4. června 2022
Olomouc si užila velkolepou zahradní párty v nasvíceném parku