V Litovli střeží policisté stezky, kterými se někteří obyvatelé dostávali ven z izolovaného města.

Podle starosty Viktora Kohouta se lidé chovají zodpovědně, až na naprosté výjimky dodržují nařízení a chrání sebe i ostatní před nekontrolovatelným rozšířením nákazy.

Přestupky i mezi staršími

„Řešili jsme desítky případů porušení nařízení vlády, ve kterém se zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Nejen na základě oznámení od občanů, ale zejména v rámci vlastního výkonu služby strážníci řešili hlavně upozorněním desítky osob, které neměly roušky nebo se ve větším počtu srocovaly na veřejnosti,“ sdělil Deníku mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Do pátku předala olomoucká městská policie čtyři případy správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku - tři případy v neděli a jeden v pondělí.

„Konkrétně se jednalo o čtyři osoby, jejichž jednání spočívalo v tom, že se pohybovaly na veřejnosti bez ochranných prostředků, a to i po předchozích upozorněních,“ popsal mluvčí.

Na bezohlednost, kterou lze trestat několikatisícovou pokutou, narazili strážníci u Olomoučanů všech věkových skupin.

„Osoby, jejichž přestupkové jednání bylo oznámeno správnímu orgánu, byly ve věku 39 až 68 let,“ sdělil Petr Čunderle.

Na to, že si musejí zahalit ústa a nos, upozornili strážníci i několik lidí bez domova.

„V případě, kdy osoby nedisponovaly rouškou, tak jsme jim několik těchto ochranných pomůcek rozdali,“ poznamenal mluvčí.

Izolaci někteří "nedávají"

Zejména v minulém týdnu evidovala policie několik případů, kdy lidé v koronavirem nejvíce zasažené oblasti Litovelska a Uničovska nerespektovali nařízení. Oblast proto začali monitorovat i ze vzduchu pomocí dronu.

„Po řádném zadokumentování policisté případ postoupí k dořešení příslušnému správnímu orgánu, v těchto případech krajské hygienické stanici,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Podle starosty Litovle Viktora Kohouta lidé ve městě dodržují karanténní opatření.

„Byly případy, kdy došlo k porušení izolace. Ošetřila si je policie, která hlídá tyto stezky. Využívá čtyřkolky i drony. Pro obyvatele je izolace trauma, jsou jako ve vězení. Někteří lidé to zvládají lépe, jiní to nedávají,“ reagoval.

Ve městě podle něj nikdo nevyjde na ulici bez roušky. Lidé v Litovli chrání sebe i druhé.

„Nejenže lidé nosí roušky, ale dodržují odstupy od sebe navzájem. Roušky jsou k dispozici na charitě, dodáváme je i přes osadní výbory,“ sdělil starosta Litovle.

Karanténa i nákaza mezi policisty

Koronavirová epidemie již oslabila policii i strážníky v některých městech. V Litovli se nakazil policista.

V karanténě skončily v rámci Policie ČR již desítky policistů a občanských zaměstnanců.

„Pět strážníků zůstalo ve svých domovech z důvodu, že bydlí v oblastech, které jsou pro karanténu uzavřeny. Druhou část tvoří strážníci, kteří zůstali doma se svými dětmi z důvodu péče o ně,“ popsal mluvčí Čunderle dopady například na olomouckou městskou policii.