Houbařský sen se o víkendu splnil Veronice Friedrichové z Krčmaně.

S rodinou vyrazila na Konicko, a když na zpáteční cestě neodolala a ještě zkontrolovala místo u malého smrčku, našla největší houbu svého života.

Hříbek s kloboukem o průměru bezmála dvacet centimetrů je už v mrazáku.

close Veronika Friedrichová z Krčmaně našla o víkendu hřib s kloboukem o průměru téměř dvacet centimetrů zoom_in

Veronika Friedrichová našla na Konicku hřib s kloboukem o průměru téměř 20cm 

„Každý rok jezdíme ve stejnou dobu na jedno místo. Ještě nikdy jsem na vlastní oči tak velkou houbu neviděla. Hrkly mi slzy do očí a pyšně jsem ji nesla domů, kde hříbek všichni obdivovali," svěřila se osmadvacetiletá houbařka.

„Už jsme byli na zpáteční cestě, měli jsme plný koš babek, děti nadšeně hledaly, ale ještě nám to nedalo a v listnatém lese jsem uviděla místečko porostlé trávou. Našli jsme tam další babky. Ještě jsem zkusila mrknout za malý smrček, a tam si krásně seděl v trávě," popisovala.

close Veronika Friedrichová z Krčmaně našla o víkendu hřib s kloboukem o průměru téměř dvacet centimetrů zoom_in

Na místo vyrazili na jistotu a na radu známých, kteří lokalitu zhruba deset kilometrů od Konice s úspěchem prověřili před nimi.

„Bylo tam hodně hub. Místní zřejmě sbírají jen praváky, protože pěkné babky se daly najít hned u cesty. Příbuzní si vyšli ještě v neděli a donesli každý koš," dodala Veronika Friedrichová.

Největší úlovek už hospodyňka zpracovala.

„Noha byla dost červivá, ale klobouk, velký asi dvacet centimetrů, je už naklájený v mrazáku. Uvařím omáčku k masu, polévku, smaženici," plánovala úspěšná houbařka.

Pochlubte se úlovkyNašli jste obřího smrkáče, tlupu křemenáčů, stádečko bedel či další extra kousky? 
Neváhejte, pošlete nám fotografie vašich úlovků do redakce a my ty nejlepší otiskneme.
Fotky posílejte na email: reporter.olomoucky@denik.cz.
Nezapomeňte v mailu uvést vaše jméno, příjmení, druh hub na snímku a alespoň rámcovou lokalitu nálezu.

Hledat smrčiny a vyšší polohy

Podle mykologů z Olomouckého kraje správná houbařská sezóna teprve přijde.

Bude ještě záležet na počasí v dalších dnech, každopádně příští týden a víkend by mohly propuknout houbařské žně i v olomouckém regionu.

„Na Olomoucku, konkrétně třeba na Tovačovsku, se dá něco najít, ale není to žádná sláva. Ještě je potřeba chvíli počkat," komentoval situaci mykolog Jiří Polčák.

Nedočkavcům, kteří chtějí už koncem tohoto týdne zkusit houbařské štěstí, doporučuje spíše smrčiny.

„Vyšší polohy a smrčiny, kde je více vlhko," poradil, kde by mohla být větší šance na pěkné a hojné úlovky.

V lesích jsou v současné době prakticky všechny skupiny hub. Houbaři mohou najít kozáky, klouzky, křemenáče a různé druhy hřibů jako smrkové, dubové, hnědé, masité nebo suchohřiby.

„Našli jsme suchohřib hnědý, hřib smrkový, bedlu vysokou, některé druhy holubinek., ale je toho zatím poskromnu," uvedl Polčák.

Teď to začne!

Na serveru www.nahouby.cz se houbaři v těchto dnech podělili o zkušenosti z výprav do Náměště na Hané, kde tento týden našli hodně babek, bedle, praváky, klouzky.

„Zatím toho moc není, je třeba dobře hledat, ale teď to začne!" hodnotil houbař, který vložil příspěvek.

Jiní houbaři, kteří chodili mezi Daskabátem a Mrsklesy posbírali během hodiny košík.

„Co mě dostalo, tak dva pořádné trsy václavek To jsem nikdy tři týdny před Václavem v takovém množství nenašel," pochlubil se houbař se zajímavým úlovkem. Úspěšní byli houbaři i v Luké.