Velký nápor dopravy zažijí hlavně obyvatelé Hejčína a Lazců, kudy s největší pravděpodobností povede objízdná trasa.

Cesta přes frekvetovanou křižovatku ulic Dobrovského a Na střelnici, kudy vede část průtahu městem, se totiž motoristům na několik měsíců uzavře.

S výstavbou nového rondelu by se mělo začít v červnu a vše by mělo být hotové letos na podzim.

„Stavba je rozvržena do čtyř etap, na které jsou navrženy konkrétní dopravní opatření. Po dobu výstavby vlastní komunikace ve druhé a třetí etapě bude z prostoru stavby vyloučena individuální automobilová doprava a vedena po objízdné trase," uvedl Petr Dlabal z odboru investic a evropských programů.

Vybraný zhotovitel stavby bude muset získat povolení uzavírky po jednání s dopravním inspektorátem.

Navrhovaná objížďka během stavby rondelu v Dobrovského

Stavba rondelu na Dobrovského - objízdná trasa

Dvacet týdnů dlouhého objíždění

Navrhovaná dopravní řešení má redakce Olomouckého deníku k dispozici.

Vyplývá z nich, že během prvních dvou týdnů od zahájení se stavební činnost olomoucké dopravy ještě nijak zásadně nedotkne.

V následujících zhruba dvaceti týdnech si ale budou muset obrnit nervy nejen řidiči, ale i obyvatelé městských částí Hejčín a Lazce.

Uzavřenou křižovatku nahradí několikakilometrová obousměrná objížďka.

Předpokládá se, že povede z ulice Legionářská po trase na ulici Hynaisovu, Palackého, Litovelskou, Na Šibeníku, Ladovu a Dolní Hejčínskou do ulice Na Střelnici.

Odtud budou muset řidiči najet na ulici Lazeckou a Dlouhou, z níž se motoristé napojí dále u Žižkových kasáren na Dobrovského.

V ulici Sokolská navrhuje Olomoucký kraj jako hlavní investor zákaz vjezdu oběma směry kromě zásobování.

Na konci druhé etapy, která bude trvat dle předpokladu šestnáct týdnů bude hotový vlastní kruhový objezd s výběhy do ulic Dobrovského a Zámečnické, částečně Studentské. Ulice Na Střelnici bude hotova od kruhového objezdu po stávající přechod pro chodce.

Budou dokončené i příslušné části chodníků.

Hotovo? Do října

„Vozidla veřejné hromadné dopravy budou využívat objízdné trasy z ulice Dobrovského po parkovišti a provizorní propojce do ulice Na Střelnici, dále z ulice Studentské po provizorní komunikaci do ulice Na Střelnici a některé spoje pojedou ulicí Dlouhou a Lazeckou," uvádí dokument s přehledem navrhovaných omezení z Krajského úřadu v Olomouci.

Ve třetí etapě budou dělníci dokončovat po dobu zhruba čtyř týdnů chodníky a cyklostezky a prácovat v další části ulice Na Střelnici.

Zaměří se také na výstavbu části ulice Bořivojova a dodělají trasa na ulici Studentská.

V poslední části stavby bude již křižovatka v provozu a staveništi se dokončí poslední nedodělky.

„Stavební práce na rondelu zahájíme v červnu. Řidiči novou okružní křižovatkou projedou nejpozději do října letošního roku," uvedl na konci dubna Martin Tesařík, olomoucký hejtman.

Olomoučanům se stavba nelíbí

O záměru přeměny světelně řízené křižovatky v centru města na rondel informoval Olomoucký deník naposledy na začátku března.

Většina čtenářů, kteří napsali svůj názor do internetové diskuze pod článkem, s investicí do přestavby této křižovatky nesouhlasí.

„Toto opravdu už nechápu. Přesně touhle křižovatkou projíždím již pět let dvakrát denně. Absolutně nikdy jsem tam neměla problém. Proč chce někdo investovat do něčeho, co funguje? Proč raději nespraví důležitější cesty a křižovatky? Toto mi opravdu už rozum nebere. Je to už opravdu hnus, co se tady děje," napsala do internetové diskuze například čtenářka pod přezdívkou Lojza.

40 milionů dá kraj, 4 miliony město

Podle informací z krajského úřadu na výběru staveb, které se mají uskutečnit za přispění evropských peněz, spolupracují odbor dopravy a odbor investic a evropských programů.

„Vše se děje v souladu s Koncepcí rozvoje silniční sítě na území Olomouckého kraje a s projektem Silnice pro rozvoj Olomouckého kraje. Samozřejmě se do popředí dostávají akce, které jsou už nějakým způsobem naprojektované," sdělil již před časem Miroslav Kubín, vedoucí odboru investic a evropských programů krajského úřadu.

Na výstavbě nové křižovatky se bude podílet investicí ve výši zhruba 40 milionů korun Olomoucký kraj a částkou 4,5 milionu korun město Olomouc.

„Finančně se bude spolupodílet na úpravě vegetace, chodníků, veřejného osvětlení a cyklistické stezky. Stavba křižovatky bude v režii kraje," uvedl Ivo Heger, mluvčí krajského úřadu.

Olomoucké hejtmanství na stavbu žádá finanční injekci v podobě evropské dotace. Současně s výstavbou rondelu bude se bude rekonstruovat také kanalizace a vodovod v ulici Studentská, kterou zaplatí prostředky z městského rozpočtu. Obě investice si vyžádají necelých 61 milionů korun.