S převážně romskými uprchlíky ze Zakarpatské oblasti, kteří prchají do Česka přesto, že jsou jako držitelé maďarských pasů občany EU, se na KACPU setkávají od dubna.

„Denně jich chodí nízké desítky,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

Jen v úterý před 11. hodinou dorazila do KACPU skupina zhruba třiceti běženců z řad specifické menšiny. Podle hejtmanství se počty těchto příchozích do Olomouce v posledních dnech nezvyšují.

Centrum má po ruce spolupracovníky z romských neziskovek, kteří pomáhají s komunikací a řešením situace těchto osob.

„Jsme za tuto spolupráci velmi rádi. Lépe nám to pomáhá zvládnout situaci,“ sdělila mluvčí.

Tito uprchlíci jsou podle mluvčí ubytovávání pouze krátkodobě.

„O delší ubytování nemají zájem,“ upřesnila Eva Knajblová. „Podle našich zjištění většinově odjíždí do Maďarska,“ dodala.

Rakušan: Nesmí být posílání k nám

Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý přišel s konkrétními návrhy řešení situace se specifickou skupinou uprchlíků z Ukrajiny. V následujících dnech se obrátí na ministry vnitra Maďarska a Ukrajiny a zpřísní se pravidla vydávání dočasné ochrany.

„Tento týden budu jednat s maďarským ministrem vnitra a také mu zašlu jasně formulovaný dopis, že lustrace uprchlíků na maďarské straně musí být důkladnější a rychlejší. Nesmí zde být uměle budovaný problém a ti lidé nesmí být dále posíláni k nám,“ uvedl v úterý Rakušan.

Současně požádá ukrajinského ministra vnitra, aby se ukrajinská policie věnovala organizovanému zločinu v Zakarpatské oblasti, odkud jsou lidé často organizovaně vypravováni za hranice EU a jsou jim slibovány výhody, které u nás nemají právo získat.

V rámci řešení situace chce resort vnitra diskutovat i s Ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, aby minimálně první sociální dávky pro Ukrajince s dočasnou ochranou neměly finanční, ale naturální podobu.

V této souvislosti chce Ministerstvo vnitra jednat také s Ministerstvem financí, zda by nebylo možné organizovat zpáteční dopravu těch žadatelů o dočasnou ochranu, kteří u nás nezískají právo na sociální pomoc.

„Ministerstvo vnitra rovněž připravuje zpřísnění posuzování žádostí o dočasnou ochranu. Nově se bude striktně kontrolovat, zda žadatelé mají v pasu razítko o překročení hranice EU,“ informovala mluvčí vnitra Klára Dlubalová.

Počty válečných uprchlíků z Ukrajiny, kteří se registrují k pobytu v Olomouckém kraji, postupně klesají. V poslední době se jedná o 50 až 100 osob denně. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu prošlo KACPU v Olomouci přibližně 10 400 běženců.