„Dnes tady nikdo není, ale zhruba před týdnem to byla hrůza. Leželi ve vestibulu na lavičkách, taky v čekárně, která je už zavřená. Ženy posílaly děti žebrat, a to i k nám na zahrádku restaurace,“ popisoval v pátek zaměstnanec provozovny na olomouckém hlavním vlakovém nádraží.

„Více bych se k tomu raději nevyjadřoval,“ kroutil hlavou.

Do centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Olomouci v posledních dnech přicházejí skupiny romských uprchlíků, z nichž řada má ukrajinský i maďarský pas, 10. května 2022
Romští uprchlíci v Olomouci: dorazily jich desítky, dlouho se ale nezdrží

Podle magistrátu byl v přednádražním prostoru posílen dohled nad veřejným pořádkem ze strany jak republikových, tak městských policistů.

„Zásadní problémy jsme nezaznamenali a spíše řešíme s cizími státními příslušníky problematiku informovanosti – kam nebo na koho se v Olomouci obrátit v jejich životní situaci,“ uvedl mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Skupinky žen s dětmi

Podle strážníků se v prostoru před hlavním nádražím v posledních týdnech pohybuje 20 až 30 žen s dětmi. Situaci sledují pracovníci orgánu sociálně právní ochrany dětí. Podle jejichž zjištění byly děti v pořádku, bez známek zanedbání nebo špatného zdravotního stavu.

„Ze strany Policie České republiky bylo zároveň konstatováno, že uvedené osoby v rámci pohybu po městě používají takzvané dočasné ochrany, což je opravňuje pohybovat se po území státu volně,“ uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Nový most na Masarykově třídě ozdobily kulaté zábrany, 13.6. 2022.
FOTO: Nový most na Masaryčce "ozdobily" koule proti vandalům. Jak se vám líbí?

Přestupní stanice na Hané

Ukrajinští, zřejmě i maďarští Romové, nemají podle zjištění magistrátu skutečný zájem o ubytování ani sociální pomoc. Olomouc je pro ně pouze přestupní stanicí.

„Na místě jsme zjistili, že jde o deset dospělých žen a jedenáct nezletilých dětí různého věku i další děti, které měly pařit k ženám, které ovšem pracovníci péče o rodinu a děti na místě nezastihli. Podle jejich vyjádření jsou uprchlíky v důsledku válečného stavu na Ukrajině,“ popsal v pátek situaci vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.

Skupinka běženců byla odkázána na krajské centrum asistenční pomoci KACPU, sociální pracovníci jim předali informační letáky v ukrajinštině a vysvětlili systém fungování pomoci.

Následující prověřování podle magistrátu ukázalo, že ženy kromě požadovaných finančních prostředků další pomoc odmítají.

Fragment textilní čelenky nalezené u kostela svatého Mořice.
Archeologický nález u Mořice. Čelenka zdobená českými granáty

„Skupina nehodlala využít nabídky pomoci KACPU, včetně možnosti zajištění základních potravin, hygieny a krizového ubytování,“ líčil Majer.

Žbánek: Dávková turistika

Při kontrolách podle magistrátu udávali ukrajinští, případně zřejmě i maďarští Romové, fiktivní adresy pobytu.

Podle primátora Olomouce Miroslava Žbánka jde o dávkovou turistiku, jejímž řešením není přerozdělování podobných skupin cizinců po republice.

„Je to věc, která padá na bedra státu, kterému přísluší řešení,“ poukázal.