„Jsem Gábor. Udělám si pořádek,“ vzkazuje muž, který žije spolu s početným příbuzenstvem ve zpustlých domech poblíž kostela ve Vrbátkách. Pořádek si však stejně jako další obyvatelé kolonie sjednává terorem.

Soused provokoval, tak dostal za vyučenou

„Přijdou ještě jednou. Ven nevyjdou,“ varuje Gábor znepřátelený klan, se kterým s příbuzenstvem svedli před nedávnem krvavou, hlučnou bitku. Podobně jedná i s lidmi z okolí. „Soused taky provokoval. Dostal a byl klid,“ zmínil se Jan Gábor.

Podle místních má Gábor od souseda „pokoj“ jen proto, že jeho domek zůstal opuštěný. Další lidé se však kvůli rváčům stěhovat nemíní, přestože přiznávají, že mají strach.

Ženu zbili pivní lahví

„Před dvěma roky mě napadli a zbili pivní lahví,“ ukazuje žena, jež odmítá uvést do novin své jméno. Její muž dodává, jak jim občas opilí agresoři buší na okno či vrata. „Pověsíme tě,“ křičí prý na něho.

Útočí i na záchranáře

Napadání potvrzuje i mladý prostějovský záchranář Ondřej Kapounek.

„Na mé kolegy, které tam přivolali kvůli nějakým zraněním, zaútočili před zhruba třemi týdny. K dalšímu incidentu došlo asi před měsícem a půl,“ popsal mladý záchranář.

Lidé z okolí si proto přejí, aby starosta sjednal v obci pořádek. Ten však tvrdí, že dělá pro zlepšení situace vše, co jen lze. „Téměř každé zastupitelstvo věnujeme třetinu času řešení romské otázky v naší obci,“ prohlásil Zatloukal.

Pomahá Romům s exekucemi

Zdůraznil, že ve Vrbátkách působí již třetím rokem terénní pracovník sociální péče, kterým je místní zastupitel a bývalý policista Václav Němec.

Místo obec zřídila za podpory státu. Tento program péče o méně přizpůsobivé občany stojí stát a obecní kasu dohromady více než čtvrt milionu korun ročně.

„Pan Němec pomáhá našim Romům třeba s úvěry, řešením exekucí, či s evidencí na úřadu práce,“ zmínil se Zatloukal. Poukázal, kolik odpadu se už z kolonie vyvezlo, kolik nezaměstnaných nyní pracuje.

„Druhým rokem zaměstnáváme v rámci veřejně prospěšných prací jen naše Romské občany,“ pochlubil se starosta.

Za dobrotu na žebrotu

Podle usedlíků je však právě to jeden z největších problémů. „Platí jim chlast,“ shodují se rozčilení lidé. Poukazují, jak to po výplatách v kolonii vypadá: „Jen řvaní a rvačky.“

Starosta upozorňuje, že takové situace mají řešit policisté. „Ti však někdy ani nepřijedou. Sousedé mi pak volají, abych to nějak vyřídil. Co mám ale dělat, když se tam rve asi dvacet opilých mužů a žen?,“ přiznal Ivo Zatloukal.

Vyjádřil se, že stát není schopen problém Romů vyřešit a že tuto otázku přenáší na ně. „Proč se nemohou třeba sociální dávky a příspěvky vyplácet v poukázkách?“ zamýšlí se starosta.

Převýchova bude trvat dlouho

Tvrdí, že jediným řešením této situace je čas. „Chce to postupnou převýchovu. Ta potrvá několik generací,“ sdělil. A právě takový program jejich sociální pracovník Václav Němec uplatňuje.

„Děti začaly chodit do škol, rodiče do práce,“ sdělil Němec. Poznamenal, že připravuje také začlenění romských dětí do místní školky.