„Pořádáme tady manifestaci proti vzrůstajícímu extremismu a rasové nenávisti. Chceme vyjádřit své názory, aby si většinová společnost uvědomila, že se tento problém týká i jich. Není to jen romský problém, ale celonárodní,“ uvedl organizátor olomoucké demonstrace Štefan Vavrek.

„Naše vláda by si měla uvědomit, že by s tím měla konečně pohnout a změnit legislativu tak, aby takzvané pochody mohly radnice zakázat. Protože fašismus se začne rozpínat a bude to jak ve 40. letech minulého století,“ upozornil Vavrek.

Kromě Olomouce se manifestace konala i v dalších městech České republiky. Součástí akce byla také sbírka pro rodinu popálené holčičky z Vítkova. Celostátně vybrané peníze by chtěli organizátoři odevzdat přímo vítkovské rodině postižené žhářským útokem.

Akce upozorňující na rostoucí obavy Romů z násilí se v převážné většině zúčastnili jen muži. Ženy zůstaly s dětmi doma.

„Myslím si, že se lidé obávají velice. Napadají ženy i děti. Sama mám tu zkušenost – šla jsem jen do obchodu a pokřikovali na mě čtyři, kdyby je nezastavila kolona aut, tak jsem přesvědčená, že mě zkopou,“ vysvětlila Jiřina Somsiová ze Společenství Romů na Moravě.

„Stále nás posílají pryč – táhněte. Ale kam máme táhnout, my jsme se tady narodili. Máme tady svoji zem. Z vyprávění rodičů mám pocit, že jsme se vrátili do let 1939 a 1945, kdy romáky i židy vyhlazovali a odváželi do koncentračních táborů," řekla Somsiová.

„Pokud s tím vláda nic neudělá, nezbývá nám nic jiného než se bránit,“ doplnila.

Akce se obešla bez incidentů, dohlíželo na ni několik desítek policistů.

„V devět hodin se asi padesát účastníků shromáždilo na Přichystalové ulici, doprovodili jsme je po trase až na Horní náměstí. Městská policie zapojila asi třicet lidí a stejně tak i Policie České republiky,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Olomouc, Jaroslav Chytil.