Škoda už podle zaměstnanců přesáhla hranici pěti tisíc korun. Vedení nemocnice otálí, a stále ještě nepodalo oznámení na policii. Bez něj nemohou muži zákona zasáhnout.

„Situace je vyhrocená. Tito pacienti nepřestali ničit majetek nemocnice. O tom, že dělají nepořádek a hluk, už vůbec nemluvím. Podle prvních informací se škody vyšplhaly hodně přes pět tisíc korun,“ potvrdil Deníku jeden ze zaměstnanců nemocnice, který si nepřál být jmenován.

„Škody v tuto chvíli monitorujeme. Na policii jsme zatím nic nehlásili. Nevylučuji ale, že to v nadcházejících hodinách či dnech uděláme,“ řekl Tomáš Želazko, mluvčí společnosti Agel, která má prostějovskou nemocnici v pronájmu.

Prostějovští policisté v tomto případě sami zasáhnout nemohou.

„Pokud nám vedení nemocnice nedá podnět, nemůžeme nic dělat. Kdybychom oznámení dostali, případem se okamžitě začneme zabývat a to i přesto, že jsou pacienti nakaženi žloutenkou,“ ujistila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Nad incidentem se pozastavuje i předseda prostějovského okresního soudu.

„Pokud se personálu nemocnice nedaří pacienty zpacifikovat, bylo by dobré šetřit tento případ jako poškozování majetku nemocnice. Jestliže pacienti v ničení pokračují, mohou to být důvody k uvalení vazby pro pokračování v trestné činnosti a k hospitalizaci ve vězeňské nemocnici," řekl šéf soudu Vladimír Váňa.

„Přestože jde o menšinu, je třeba proti ní zakročit stejně, jako proti komukoliv jinému. Přece jen jde o peníze daňových poplatníků, tedy nás všech,“ dodal Váňa.

SOUVISEJÍCÍ: Romové z Olomouce ničí infekční oddělení