Podle obyvatel Škodovy ulice ale o rady krajních pravičáků nikdo nestojí a Romové jim to hodlají dát jasně najevo.

Nacionalistická Národní strana se s takzvanou Spanilou jízdou vrací do Přerova přesně po roce. Loni na podzim navštívili její stoupenci lokality v ulicích Škodova, Husova a Tovačovská.

Romům zde rozdávali výtisky svého měsíčníku nazvaného Národní politika a nahlédli také do několika jejich příbytků. Návštěvě tehdy předcházely stížnosti Přerovanů, kterým vadila rostoucí agresivita Romů a časté krádeže v obchodech v okolí nádraží.

„Poslední akce krajní pravice se obešla bez konfliktů. Do ulice totiž zavítala jen hrstka členů Národní strany. V pohotovosti bylo několik desítek policistů, ale zásah nakonec nebyl vůbec nutný,“ zmínila se přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov se letos chystají zhruba stejná bezpečnostní opatření.

„Policie bude situaci na místě monitorovat a podle vývoje situace operativně přizpůsobíme výkon služby aktuálnímu dění,“ shrnula Sedláčková.

Spanilá jízda: přiměřený tlak

A o co příznivcům Národní strany přesně jde?

„Cílem Spanilých jízd není prát se s policisty, rozbíjet výlohy a ničit auta, jak nám předvedli chuligáni v Janově, ale konstruktivní dlouhodobá práce s nepřizpůsobivou komunitou, přiměřený tlak na město i správní orgány,“ uvádí se na internetových stránkách této krajně pravicové strany.

Nezapomínají přitom jedním dechem dodat, že černý teror, pozitivní diskriminace a cikánský rasismus ovládají nejen městské čtvrtě, ale také zbabělé rozhodování samosprávy či orgánů činných v trestním řízení.

Lidé ze Škodovy o poučování nestojí

Zástupce Národní strany Pavel Sedláček to doplnil:

„Je to už sedmnáctá Spanilá jízda naší strany, tentokrát se jí ale zúčastní i šéfka strany Petra Edelmannová. Budeme zde spolu s televizním štábem natáčet zajímavý dokument,“ uvedl Sedláček.

Přerovští Romové ale o rady extrémních pravičáků nestojí.

„Jestli sem dojedou, tak to bude asi problém. Nenecháme se od nich přece poučovat,“ shrnul stanovisko obyvatel Škodovy ulice Petr Horváth.

Ten prý sice všem lidem z romské čtvrti vzkázal, aby se s pravičáky nepouštěli do konfliktů a ignorovali je, ale ručit za ně nemůže.

„Romové na to asi nebudou slyšet a může dojít i ke konfliktu,“ obává se Horváth. Tomu vadí, že akci krajní pravice povolilo město.

„Nejedná se o shromáždění extrémistů, ale o akci dvou, tří lidí. Pokud se neděje nic protizákonného, nemůžeme jim to zakázat. Natáčení dokumentu není ničím nezákonným,“ reagoval na to vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Rom: Platím daně, proč nás nenechají?

Obyvatelé Škodovy ulice jsou však návštěvou stoupenců Národní strany pobouřeni.

„Je to sviňárna. Oni nás chtějí poučovat, jak máme žít? Mám dvě děti, chodím do práce, platím daně. Každý desátý Rom se u nás snaží pracovat. Tak proč nás nenechají na pokoji a lezou nám do soukromí?,“ ptal se jiný z Romů.

Podle jeho slov místní lidé stoupence krajně pravicové strany do svých příbytků nepustí.

„Budou stát za dveřmi. Nikdo se tady s nimi bavit nebude,“ uzavřel starší muž.

Petra Poláková - Uvírová