Smířit je se pokusila tamní radnice. Navrhla, aby společně založili sdružení a u jednoho stolu rozhodovali o utrácení peněz, které by získali od města či kraje na řešení problémů nebo akce pro děti. Právě fungování stávajícího romského sdružení ostře napadala jedna strana, které vadilo, že v něm nemá zastoupení. Nové sdružení sice vzniklo, ale pouze ze členů jedné rodiny. Zástupci druhé na protest před volbou vedení odešli.

„Je to první, velmi důležitý krok,“ zhodnotil setkání starosta města Jaromír Sedlák, který je po celou dobu moderoval a snažil se udržet klid v sále.
Při vystoupení předáka jedné ze skupin, která měla na místě jen hrstku stoupenců, však létaly výkřiky a slovní přestřelky.

„Je důležité, aby se dali dohromady a společně řešili problémy,“ uvedl Sedák, který od prvního konfliktu už sedmkrát jednal s Romy o řešení krize. Starosta věří, že včera založené sdružení se nakonec rozroste i o členy z druhé skupiny Romů.

To ale jejich předák Jaroslav Gábor, který je předsedou stávajícího sdružení, vyloučil. „Jedno už je a pracuje dobře. To, že naše nabídky spolupráce a aktivity pro děti odmítali, je jejich věc,“ sdělil poté, co se vpodvečer zvedl a ze sálu s příbuznými odešel.

Podle Gábora vedle sebe ve Šternberku klidně mohou pracovat obě romská sdružení a předkládat projekty, s nimiž se utkají o dotace. Zároveň odmítl i městem navrženého kandidáta na šéfa nového sdružení, místního advokáta Viléma Krále, kterého podporovali všichni z druhé skupiny šternberských Romů. Ti ho nakonec zvolili za svého zástupce do výboru. „Nechápeme, proč by do věcí Romů měl mluvit někdo třetí,“ kritizoval je Gábor.

I předák druhého tábora Vladimír Gábor si myslí, že ve městě mohou pracovat obě sdružení. „Aspoň se bude pro Romy něco dělat. Oni nedělali nic,“ tvrdil. „Ukáže se, kdo co umí,“ dodal. Ten stejně jako jeho odpůrce ocenil, že se město pokouší nevraživost mezi rodinami ztišit.

Starosta stejně jako šéf městské policie Pavel Pospíšil i Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě, opakovaně vyzývali Romy, ať se přestanou dívat zpátky a udělají za spory tlustou čáru. Stejně tak některé romské ženy daly pohnutě najevo, že už chtějí klid. „Ať už se něco vymyslí, abychom mohly chodit do práce a s dětmi bez strachu,“ uvedla Alena Gáborová.

Spor mezi rodinami se rozhořel v březnu poté, co jeden Rom koupil bytový dům ve městě a vyzval jednoho z druhé rodiny, ať byt opustí, protože podle jeho slov neplatil za nájem a vodu. Ten ale odmítl, že by byl neplatičem.

„Sbalil se a druhý den přišel i s příbuznými a brutálně nás napadli. Kvůli zranění jsem oslepl na jedno oko,“ líčil počátek války mezi rodinami Ondřej Gábor, kterému dům patří. Verze druhé strany je ale jiná: „Snažili se dostat syna z bytu, aby ho měli pro sebe. Když jsme mu šli pomoct stěhovat, oni nás brutálně napadli. Už tam na nás čekali s tyčemi,“ popisoval Vladimír Gábor.