„Vše nasvědčuje tomu, že v příštím týdnu začne zátěž kladená na naši nemocnici postupně klesat,“ uvádí ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík v posledním videu, v němž hodnotí aktuální situaci.

Všiml si, že třetího vrcholu epidemie Covid-19 dosahuje Česká republika shodou okolností opět po asi 70 dnech.

„Od ledna platí přísný protiepidemický režim, přesto došlo k další eskalaci v počtu nakažených. Toto bylo způsobeno postupným nástupem britské mutace, která je infekčnější a tedy se šíří i rychleji. Jelikož tato mutace dnes zcela převažuje mezi nově nakaženými i v našem kraji, neočekávám už další zhoršování,“ hodnotí.

Ředitel FN Olomouc: COVID REPORT #10

| Video: Youtube

Podle ředitele Havlíka se nyní navíc projevují přísnější opatření, která byla zavedena na počátku března.

„Věřím tedy, že nás nyní čeká již pouze postupné zlepšování,“ předpokládá. „Chci moc poděkovat všem, kteří se chovají ohleduplně, respektují doporučená opatření, a tím pomáhají k útlumu epidemie,“ dodává.

Odkládáme mnoho neakutních pacientů

Ve Fakultní nemocnici Olomouc je aktuálně vyčleněno na 10 odděleních 150 lůžek, z toho jich je 61 intenzivních. Tyto kapacity se podle ředitele Havlíka jeví jako dostatečné. V celém Olomouckém kraji je nyní pro covid hospitalizováno 400 pacientů, intenzivní péči vyžaduje 90 z nich.

„Jsem si plně vědom, že nemocnice nemůže stále fungovat v normálním režimu, odkládáme mnoho neakutních pacientů, ale není jiné cesty,“ uvádí.

Podle ředitele Havlíka již jsou v Olomouckém kraji proočkováni proti Covid-19 všichni zdravotníci, kteří projevili o vakcinaci zájem.

„Dále máme proočkovány alespoň první dávkou seniory starší 80 let. Naplno běží očkování skupiny 70 až 80 roků a pedagogů,“ informuje ředitel nemocnice.

Očkovací centrum ve FN Olomouc je pro vakcinaci obyvatel v Olomouckém kraji zcela zásadní. Do středy zde bylo aplikováno více než 20 tisíc dávek, v celém kraji to pak bylo více než 50 tisíc.

„Do očkování v kraji chceme co nejvíce zapojit praktické lékaře, zbytek pak pokryjeme očkovacími centry,“ uvádí Havlík.

Očkování na Floře? Zřejmě nebude nutné

Kapacita očkovacího centra ve FN Olomouc je navržena až na tisíc aplikací denně. Podle potřeby může být toto centrum přesunuto do pavilonu A olomouckého výstaviště a kapacita bude navýšena.

„Při plném zapojení praktiků si ale myslím, že toto nebude nutné,“ uvažuje Roman Havlík.

Brzké proočkování věkové skupiny 70 až 80 let a následně 60 až 70 let povede podle ředitele fakultní nemocnice k výraznému snížení náporu na nemocnice a umožní postupný návrat k normálnějšímu fungování společnosti.

„Že je očkování účinné, vidíme na nižší nemocnosti našich zaměstnanců,“ zdůrazňuje.

Nemocnice v kraji jsou podle Havlíka ve shodě, že zapojení studentů i zdravotníků z terénu bude probíhat na základě dobrovolnosti formou dohod o pracovní činnosti.

„Věřím, že tímto získáme dostatečnou výpomoc a nařizování pracovních povinností nebude nutné. Moc děkuji všem, zejména studentům, kteří se takto dobrovolně zapojují,“ uvádí ve videu.