Ve Velké Bystřici mají rozpočet na letošní rok schválený, jeho součástí je pak možná jeden z investičně nejnabitějších plánů.

„Čeká nás rekonstrukce zámku, hned v lednu začínají stavební práce. Máme v plánu ale i řadu dalších akcí, například se z vlastních peněz chystáme dostavět dvě oddělení mateřské školy na Zámeckém náměstí," vyjmenoval místostarosta města Ivo Slavotínek.

Poznamenal, že jim tak jako většině ostatních měst či obcí, pomohla úprava rozpočtového určení daní. V pokladně tak mají víc peněz.

„My jsme na tom vydělali, zhruba osm milionů. Je to citelně znát," doplnil.

Uničov: místo asfaltu kostky

Největší investicí příštího roku bude v Uničově komplexní rekonstrukce Litovelské, Příční a Haškovy ulice v centru města.

„Jde o kompletní předláždění silnic i chodníků a v případě Litovelské a části Příční bude stávající asfaltový povrch nahrazen žulovými kostkami. Doplní se mobiliář a na několika místech se vysadí nová zeleň," uvedl mluvčí uničovské radnice Marek Juráň s tím, že celkové náklady se pohybují okolo dvaceti milionů korun. Necelých patnáct milionů by měla pokrýt dotace evropských peněz, zbytek zaplatí město.

„Dalšími významnými investicemi příštího roku budou částečné zateplení školy v ulici Pionýrů, oprava střechy na poliklinice nebo zateplení několika budov užívaných Technickými službami Uničov," dodal mluvčí.

Šternberk: nové hřiště a sál

Ve Šternberku mají v plánu postavit nové hřiště dětem z mateřské školy na Světlově. Kromě toho připravují i rekonstrukci hlavního sálu Městského kulturního zařízení.

„Rekonstrukce ulice Masarykové, Krampolové a mostu u městského kulturního zařízení, to jsou asi největší investice pro příští rok," sdělil starosta Šternberka Stanislav Orság.

Doplnil, že se chystají opravit i jednu ulici v centru města, chodníky či některé silnice.

Litovel: rekonstrukce i dekontaminace

Investiční plán litovelské radnice je plný velkých akcí za velké peníze.

Čeká je dekontaminace skládky, odstranění ekologické zátěže v místní části Nasobůrky, kde je podíl města třicet osm milionů.

„Kraj nám přislíbil pomoc dvacet milionů, rozdělenou do dvou let. Náš podíl zůstává osmnáct milionů, což je stále velká částka. Budeme to muset zvládnout, případně ještě někde shánět další peníze," reagoval starosta města Zdeněk Potužák.

Doplnil, že město si bude muset na největší investice vzít i úvěr.

Kromě toho se připravují například i na zahájení projektu kanalizace v pěti místních obcích za zhruba 160 milionů nebo na rekonstrukci náměstí Přemysla Otakara za dalších asi čtyřicet milionů.

„Jsou to rozpočtové ceny a čekáme, že při výběrových řízeních trochu ještě poklesnou. Nicméně letošní rok bude co se investičních akcí týče výjimečný, jak co do objemu financí, tak i realizací," uzavřel starosta.