Leden


- První dítě Olomouckého kraje porodila necelé dvě hodiny po půlnoci v olomoucké fakultní nemocnici sedmnáctiletá Lucie Studenská. Dcera dostala jméno Nikol.
- Začalo se vybírat mýtné i pokuty za nezaplacení mýtného. - Velký vítr dostal i u nás své jméno: Kyrill. Orkán napáchal neskutečné škody a způsobil největší známou katastrofu v energetice. Bez proudu zůstalo v kraji tisíce domácností, některé i pět dní. A například šumperské nemocnici vzal kus střechy
- Poprvé vykázali násilníka z bytu. Dvaačtyřicetiletý Olomoučan napadl v opilosti bývalou manželku, s níž žil po rozvodu až do příchodu policistů v jedné domácnosti.
- Bujará mládež po večírku vzala caduceus (berlu se zavíjejícími se hadími ocasy -pozn. red.) z barokní Merkurovy kašny přímo pod kamerami městské policie. Chybějící hole si všimla až za týden jedna důchodkyně.
- Podnikatele Jiřího Faltu z Horní Moštěnice na Přerovsku někdo doma zastřelil. Druhá poprava podnikatele se udála v baru v centru Přerova.
- S desetidenním zpožděním byla v Olomouci spuštěna takzvaná preference hromadné dopravy. Čtrnáct křižovatek začalo upřednostňovat autobusy a tramvaje a displeje na zastávkách začaly psát čas odjezdu. Město také poprvé poznalo pruhy vyhrazené jen pro autobusy.
- Lékařka olomoucké fakultní nemocnice vyhodila z ordinace na smrt nemocného bezdomovce. Ten po chvíli zemřel přímo před bránou nemocnice.

Únor


- Jen co v kostelech posvětili Hromničky, obrovský meteor kolem půlnoci mezi 4. a 5 únorem rozzářil oblohu. Bolid se prý v atmosféře rozplanul a shořel.
- Tři znásilněné za jeden měsíc. Oběti byly ve věku 14 až 25 let. Místa činu: Olomouc, Prostějov a okolí Velké Bystřice.
- Prostějovský lékař na penzi v nemocnici zastřelil svou manželku a pak sebe. Podle dopisů, které nechal rodině na rozloučenou, byla jeho pohnutkou nevyléčitelná nemoc manželky.
- Vlčák v Jeseníku pokousal dvě malé děti. Dvouletého synka matka zachránila, ale šestiletá dívenka utrpěla mnohočetná tržná zranění a zlomeninu pažní kosti.
- Stávkovali praktičtí a dětští lékaři.
- Olomoucký kraj začal používat logo. Má motiv pětilisté květiny.
- Vlastními těly bránili lidé v Přerově Komunu. Přesto historický objekt v centru města zbourali, což bylo podle právních předpisů v pořádku. Nepomohla ani osobní návštěva ministra kultury Václava Jehličky.
- Definitivně skončil případ hokejisty Fojtíka. Odvolací krajský soud mu potvrdil čtrnáctiměsíční podmínku.
- Vratislav Kutal ze Šumperka, bývalý policista, neustál obnovení procesu. Musí si odpykat desetiletý trest za organizaci vraždy novináře Blesku, který odhalil obchody s LTO.
- Státní zástupce obvinil ředitele olomouckého úřadu práce Luďka Krestýna a jeho náměstka Romana Navrátila ze zneužití dotací.

- V olomoucké vědecké knihovně našli vzácný námořní atlas z roku 1563. Dílo katalánského kartografa Jaume Olivese je šestým exemplářem na světě a má jen o dvě stránky méně než nejbohatší francouzský exemplář.
- Rekordních sto milionů korun dostala olomoucká Sigma za svého hráče Romana Hubníka, který přestoupil do Moskvy.
- Tenista Tomáš Berdych se opět stal nejlepším sportovcem regionu.

Březen

- Cirkusy Berousek a Alex se v Olomouci hádaly o vhodné místo, plakáty i diváky. Nakonec v Alexu praskla židle pod jednou z divaček, která se zřítila dolů.
- Ukázalo se, že inspekce ministerstva vnitra odposlouchávala olomouckého primátora, jeho ženu a jeho školou povinné nezletilé dcery.
- Policistka obvinila svého kolegu, že se ji na policejním večírku pokusil znásilnit. Obvinění se neprokázalo, žena zanedlouho odešla ze služby. Vyšetřovala se i varianta, že si pokus o znásilnění sama vymyslela.
- Policie dopadla muže, který za bílého dne v Olomouci znásilnil mladou ženu.
- Dvě stě padesát policistů včetně příslušníků na koních hlídalo pravicové extremisty, kteří procházeli Přerovem. Zabránili tak potyčce s levicovými radikály, kteří chtěli fašisty napadnout.
- Z ředitelského křesla olomoucké fakultní nemocnice odvolal ministr zdravotnictví Jaroslava Vomáčku.
- V Olomouci začala rekonstrukce dvou ulic v centru města. Po Denisově a Pekařské přestaly jezdit tramvaje a u kašny Tritonů vznikla provizorní točna výlukových autobusů.
- Přerov dostal s tříměsíčním zpožděním bronzový model města.
- Litovel definitivně pojmenovala ramena Moravy. Nejasné názvy z minulosti na základě kronik a zvyků sjednotili a potvrdili zastupitelé.
- Olomoucký kraj poprvé ocenil umělce a osobnosti kultury. Do dvorany slávy vstoupil přerovský zpěvák Pavel Novák.

Duben


- Zatímco půda kvůli nedostatku vody vyschla a popraskala, lidé stáli fronty na úřadech, aby mohli získat povolení na čerpání vody z vlastních studní.

- Třiačtyřicetiletou matku dvou dětí zastřelil vrah na panelákovém sídlišti v Šumperku, když ve Finské ulici venčila psa. Ten den měla narozeniny.
- Krajský radní Petr Polášek (ODS) byl odsouzen za to, že si jako starosta Javorníka koupil za obecní peníze pneumatiky na automobil značky Mercedes své ženy.
- Sdružení ODS v Zábřehu a Dubicku přišla o svou stranickou licenci. Výkonná rada občanských demokratů jim ji vzala za spolupráci s komunisty na regionální úrovni, čímž prakticky obě buňky rozpustila.
- Město Přerov prodalo problémové romské ghetto. Zdevastované bloky domů ve Škodově ulici si koupila soukromá firma.
- Alois Kaňkovský z BělkovicLašťan se stal na Mallorce mistrem světa v dráhové cyklistice.
- Největší leporelo světa dorazilo do olomouckého konviktu. Mělo sedmdesát metrů na délku a zobrazovalo české dějiny.
- Zloději ukradli bankomat v Lošticích a nastražili past na policisty. Na silnici pohodili kovové ježky, takže za nimi nemohl nikdo vyrazit.
- Opět bylo uzavřené Červenohorské sedlo. Pokračovala tam oprava silnice. Ze Šumperka do Jeseníka řidiči museli objízdnou trasou.
- V Pravčicích u Hulína objevili olomoučtí archeologové při stavbě dálnice pozůstatky tábora římských legií.

Květen


- Nová olomoucká kašna dostala jméno Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra. Brzy po otevření však vyschla, stejně jako jiné studny v okolí Olomouce.

- Kontrola hygieniků ukázala, že všechny vzorky vody z vyměnitelných zásobníků vody v kancelářích a školách jsou závadné.
- Po bouřce, která trvala několik hodin, zaplavila voda sklepy na Prostějovsku i školku v Lutíně. Ve Štěpánově pak blesk dokonce zapálil rodinný dům.
- V Olomouci otevřeli Czech Point, tedy místo kde lze získat výpisy z obchodního a trestního rejstříku, nebo katastru nemovitostí.
- Soudy osvobodily bývalého rozvědčíka BIS Vladimíra Hučína i bývalého hokejového bosse Pavla Čecha.
- Vyvlastnění se nepovedlo Ředitelství silnic a dálnic v Javorníku na Jesenicku. Chtělo se k němu uchýlit poté, co lidem za pozemky pod budoucím obchvatem nabídlo jen poloviční cenu.
- Chemička Precheza přidusila Přerov. Co přesně uniklo do vzduchu šetřila inspekce životního prostředí.
- Olomoucký kraj nasadil na zvýšenou propagaci sebe sama autobus, který po vlastech českých rozdává letáky. Je poutavý a křiklavý a prý není inspirován pověstným Zemákem.
- Fotbalová liga skončila, Sigma v nejvyšší soutěži zůstala. Ale jen tak tak. V jarní části vyhrála jen jediný zápas a trenér Vlastimil Petržela přišel o místo.

- Kameramana České televize napadli v Olomouci opilí fanoušci Sparty. Vyrazili mu dva zuby a rozbili kameru.
- Novým ředitelem olomoucké fakultní nemocnice se stal Radomír Maráček, dosud pracující pro konkurenční soukromý Agel ve vítkovické nemocnici.
- Domašov nad Bystřicí bude muset platit. Soud rozhodl, že směnka na 56 milionů za stáčírnu minerálek Salicia je platná.

Červen


- Křenovice na Přerovsku dvakrát vyplavily přívalové deště. Jeden z místních z toho obvinil starostu, kterému dokonce nafackoval. Hejtmanství tam pak poslalo 250 tisíc korun.
- Ukázalo se, že pozemky kolem zimního stadionu v Olomouci skoupil pivovar Litovel. Vzhledem k chystané přestavbě na multifunkční halu by zde mohla jednou být Litovel aréna.
- Soud obvinil z těžké újmy na zdraví prostějovského lékaře Tomáše Hrubana, který je vinen za smrt studenta Jana Vysloužila. Při operaci si totiž popletl pravou a levou stranu těla.
- Kraj pronajal své tři nemocnice firmě Agel. Šternberskou, prostějovskou a přerovskou nemocnici vložil do firmy Nemocnice Olomouckého kraje a tuto firmu pronajal firmě Středomoravská nemocniční, která je dceřinou firmou firmy Agel. Komplikované, ale už to funguje.
- Na návštěvu regionu přijel prezident republiky Václav Klaus. Kritiku si vysloužil tím, že zrušil návštěvu evropského skvostu v podobě Arcidiecézního muzea i setkání se studenty, zato měl sedm či osm autogramiád své knihy Modrá, nikoliv zelená planeta.
- Španěl Ander Vilariňo zvítězil ve šternberských závodech do vrchu Ecce Homo.
- Sigma má nového trenéra. Svérázný Martin Pulpit naordinoval fotbalistům ze dna tabulky také pravidelné prohlídky u zubního lékaře a pedikúru.
- Olomoucký chrám sv. Mořice oslavil 750 let od své první písemné zmínky. K jeho boční zdi se vrátila kopie sousoší Olivetská hora.
- Město Olomouc ocenilo své osobnosti. Letos to byli výjimečně samí muži a žádný z nich nebyl sportovec. Libuše Babková však musela zaskočit za svého manžela Václava. Herce totiž cestou na slavnostní ceremoniál postihla srdeční zástava.
- Děkanem Právnické fakulty UP byl zvolen Ivo Beneda. Poměr hlasů akademického senátu, jehož je vítěz hlasování členem, byl 8:7 ve prospěch Benedy. Sám Beneda se nevzdal práva hlasovat sám pro sebe a za to byl později kritizován. I proto se děkanem nakonec nestal.
- Žárlivý muž v Moravském Berouně zabil při cestě z restaurace svou bývalou družku i jejího nového partnera. Třiadvacetiletá matka ročního dítěte doplatila na nový vztah se sedmnáctiletým mladíkem.
- První odložené dítě našli zdravotníci olomoucké fakultní nemocnice v babyboxu. Zdravotní sestra, která jej našla,mudala jméno Stanislav.
- Podnikatel Josef Lébr prodal v Olomouci tisícovku panelákových bytů za několik stovek milionů korun firmě Favilla.

Červenec


- Sedmý červenec roku sedm se stal nejideálnějším datem pro svatbu. Ze tří sedmiček snoubenci šíleli.
- Tisíce jehovistů se sjely do Olomouce, kde na Andrově stadionu křtili své novice.
- Potomci siláka Gustava Frištenského vzpomínali na svého předka v Litovli. Někteří přijeli až ze Švýcarska.
- Zlatá kniha bájí a pověstí byla autorsky zcizena dědicům Martina Strouhala. Josef Milar z Konice knihu bývalému příteli Petra Bezruče „obšlehnul“.
- Audit na jesenické radnici prokázal, že je tam zaměstnáno o 31 úředníků více, než je potřeba.
- Milena Kamená se stala starostkou Kobylé nad Vidnávkou na Jesenicku. Nahradila v křesle starostu Bohumila Poulíčka, který byl odvolán kvůli podezření z finančních machinací.
- Jehla feťáka zranila sedmnáctiletou dívku v olomouckém parku. Kontrola na hygieně naštěstí neprokázala žádnou nákazu.
- Dvě romské rodiny použily proti sobě střelné zbraně v Prostějově. Svár měly kvůli dívce jménem Mercedes.
- Vědci z brněnského centra pro cyanobakterie navrhli, jak vyčistit Plumlov. Vytlačit z přehrady sinice, to bude trvat nejméně pět let.

Srpen


- Tragédie v Samotiškách. Do bazénu u rodinného domu v nestřeženém okamžiku spadl čtyřletý chlapec a utopil se. Hlídala jej teta, která ho na chvíli nechala samotného.
- V Dřevohosticích na Přerovsku zavalil osmiletou dívku betonový sloup. Zemřela na operačním sále.
- Nový majitel chudobínského zámku znovu otevřel veřejnosti park.
- Na frekventované trase Olomouc
- Ostrava byl otevřen nový obchvat Bělotína. Estakáda vede vysoko nad tratí a údolím.
- Romům vysídleným Jiřím Čunkem na Jesenicko Vsetín odepřel možnost získat byt z pořadníku. Protože tam nemají trvalé bydliště.
- Smrt plavčíka uzavřela koupaliště ve Šternberku.
- Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se po rekonstrukci za 360 milionů začala plnit vodou.
- Jan Saudek vyfotil na křelovském fortu najednou 218 nahých lidí. Vznikl tak největší český hromadný akt.
- Lidskou kostru vykopali dělníci u Třebčína na Olomoucku při hloubení kanalizace. Jde o ženu, která zemřela v období Velké Moravy na přelomu 8. a 9. století

Září


- Prvního září se v Olomouci otevřely nově opravené ulice Denisova a Pekařská. Lidem se nová podoba s pohodlnou dlažbou zamlouvala, odborníci ji považovali za jizvu na tváři starobylého města. Dopravní podnik prodal původní dlažbu pod rukou lacino soukromníkovi.

- Už pátého září se začalo topit v panelácích. Topná sezona ještě nikdy tak brzy nezačala.
- Ve šternberské nemocnici po rekonstrukci znovu otevřeli porodnici. Ve stejné době tam odstoupil z funkce ředitel Vítězslav Vavroušek, který je zároveň senátorem.
- Novým olomouckým policejním ředitelem se stal Zdeněk Šebestík.
- Syn šternberského starosty Tomáš Sedlák si šel pro peníze s pistolí v ruce. Synovo loupežné přepadení otec Jaroslav ustál a na radnici zůstal.
- Europoslanec Jan Březina zaplatil odlití prvního nového zvonu pro olomoucký chrám sv. Michala. Do věže se vrátil po šedesáti letech.
- Hejtmanství potvrdilo, že si od státu za symbolickou korunu koupí zámek v Čechách pod Kosířem. Oprava přijde asi na osmdesát milionů.
- Pršelo tak vytrvale, že z toho byly na Jesenicku záplavy. Vylila se i Bečva na Přerovsku.
- Olomoucký kraj jako první region vyměřil Českým drahám pokutu za zpožděné vlaky. Pět a půl milionu.

Říjen


- V Olomouci zdražilo základní jízdné na deset korun a poplatek za parkování na dvacet korun.
- Aquapark v Olomouci bude. Rozhodli o tom zastupitelé. Nakonec přijde na více než jednu miliardu. Postaví jej sdružení Atzwanger, Gemo a Skanska.
- V Bohuňovicích začali stavět elektrárnu na kukuřici. Ta se ve speciálním zařízení rozpadne na metan, který bude pohánět motory vyrábějící proud.
- Nově vzniklá městská policie v Uničově začala poprvé rozdávat na auta botičky. Místní to pohoršilo.
- Devatenáctiletý řidič vjel autem pod vlak na železničním přejezdu v Horce nad Moravou, na následky zranění zemřel. Spolujezdkyni zachránili život cestující z vlaku.
- Tragicky skončila nehoda mezi Bludovem a Kláštercem na místě zvaném Loučení na Šumpersku. Škodovku se třemi lidmi tady smetl rychle jedoucí Renault. Čelní střet nepřežil padesátiletý muž a dvě ženy ve věku 55 a 77 let.
- Olomoucká městská pokladna byla na tom tak špatně, že město dlužilo i za elektřinu. V té době naboural primátor Martin Novotný své služební audi tak, že bylo na odpis.
- Premiér Topolánek přijel do Olomouce s dobrou zprávou. Město dostane kompenzaci 250 milionů korun za to, že příští dva roky bude mít méně financí z vybraných daní.
- Vláda rozhodla o tom, že vojenská letecká základna v Bochoři u Přerova nebude zrušena. Kraj plánuje přeměnu části základny na civilní letiště.
- Stromem roku se stala lípa z Beňova na Přerovsku. Dvacetimetrový strom má 150 let.

Listopad


- Obchvat Olomouce má pokračování. Ve směru na Mohelnici již vede až k rondelu u Globusu.
- V Olomouci se naplnil obtokový kanál a nad ním byl otevřen most přes Moravu.
- V Černovíře vznikla nová protipovodňová hráz. Ochrání lidi před třicetiletou vodou.
- Martin přijel po letech na bílém koni. První letošní sníh napadl 11. listopadu.
- Šternberský stavební úřad povolil stavbu větrných elektráren nad městem. Devět 150 metrů vysokých stožárů na kopci bude přesto, že je tam někteří místní ani chataři nechtěli.
- Náměstek hejtmana Ladislav Kavřík byl odsouzen za podvod a zneužití pravomoci. Toho se dopustil jako starosta Mohelnice, když podepsal leasing pro teplárnu za 160 milionů bez vědomí zastupitelstva.
- Radiolog Jan Halíř, účastník Star Dance, vjel u Hranic do protisměru. Nehodu nepřežil řidič protijedoucího auta.
- Vyhořela nová olomoucká sauna. Požár od elektroinstalace popálil tři ženy.
- Muzeum umění vystavilo v Olomouci díla Maďara žijícího v Paříži Viktora Vasarelyho.
- Maketa Ďáblovy bible přilákala do Olomouce rekordní počet šesti tisíc lidí na knižní veletrh Libri.
- Fanoušci Sigmy pochodovali Olomoucí. Jejich hlavní heslo bylo: Svobodu Ultras.
- Policisté zavřeli autovrakoviště v Bystročicích. Končila tam kradená auta.
- Hranická továrna na obrazovky se po půlroční pauze rozjela. Začala vyrábět LCD monitory.

Prosinec

- Padly státní hranice. Z Olomouckého kraje lze volně bez dokladů přecházet do Opolského vojvodství.
- Tři mladíky z Olomouce zavalila v Jeseníkách lavina. Přežili s lehkými zraněními.
- Na poště v Pasece si policisté počkali na lupiče, jenž předtím přepadl pošty ve Velkém Týnci, BělkovicíchLašťanech, Pěnčicích a Domašově.
- Vrchní soud nepovolil vložení krajských nemocnic do akciové společnosti. Kraj tak pronajímá Agelu firmu bez nemocnic.
- Stávkovali učitelé základních a středních škol. Chtěli více peněz na výplaty i pro školy.
- Univerzita Palackého zažila volby děkana právnické fakulty, ty první rektor neuznal. Zvítězila Milana Hrušáková.
- Po změně jízdního řádu jezdily vlaky z Prahy na Moravu s tříhodinovým zpožděním. Ve stejné době začaly ČD smlouvat s krajem o výši vyměřené pokuty za zpoždění.
- Nejlepším sportovcem Olomoucka byl vyhlášen kanoista Tomáš Slovák a házenkářky Zory Olomouc.
- Olomoucký kraj i přes protesty sloučil přerovské Gymnázium Jana Blahoslava se Střední pedagogickou školou.
- Šternberský kastelán Zdeněk Boček podruhé vyhrál soud. Jeho výpověď z práce, kterou mu udělil Národní památkový ústav, je neplatná.
- Soudci krajského soudu se v Olomouci přestěhovali. Nyní zasedají v budově bývalých tiskáren ve Studentské ulici.
- Nezaměstnanost v kraji spadla na rekordně nízkých 6,2 procenta.
- Arcibiskup Graubner posvětil na Štědrý večer zvon svaté Zdislavy. Druhý ze čtyř chybějících v kostele sv. Michala v Olomouci.
- Čtyři životy zmařila nehoda v aleji pod Svatým Kopečkem. Mladí lidé převážně z Bystročic mířili na půlnoční mši. Mužům bylo 19 a 25 let. Dívkám 15 a 17.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika