Jedná se o nejsilnější meteorický rok letošního roku s frekvencí až 120 meteorů za hodinu – Gemidy.

Meteory „vylétají“ ze souhvězdí Blíženců a podmínky pro jejich pozorování by na Olomoucku měly být dobré minimálně do začátku noci.

Chata na Králickém Sněžníku na historické fotografii.
Z Králického Sněžníku zmizí ruiny Lichtenštejnovy chaty

Meteorický roj Geminid je aktivní od 4. do 17. prosince a jeho maximum připadá právě na dnešní noc. Geminidy jsou pomalejší, takže by mohly být dobře vidět.

„Maximum meteorického roje nastává ráno 14. prosince, v 6:30. Radiant meteorického roje se nachází v souhvězdí Blíženců poblíž dvojice výrazných hvězd – Castora a Polluxe,“ vysvětloval Jakub Koukal z České astronomické společnosti.

„Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem vychází ve čtvrtek ve 3:35 a nebude svým svitem rušit pozorování maxima meteorického roje,“ dodal.

Vyberte nejhezčí vánoční strom v Olomouckém kraji
Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v kraji

Slušná viditelnost

Nejisté je počasí, zda bude pozorování přát. V Čechách určitě ne, protože od západu přichází fronta a obloha se bude zatahovat.

Ne však na Olomoucku, kde by podle meteorologů měla být viditelnost slušná minimálně v první polovině noci.

„Od západu přichází oblačnost. Na Olomoucku by však večer mělo být jasno nebo polojasno a ještě začátkem noci by mělo být něco vidět. Postupně se to však bude kazit,“ uvedl Petr Drobek z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Gemidy jsou nejsilnějším pravidelným rojem vůbec. Známější srpnové Perseidy dosahují v maximu kolem 80 meteorů za hodinu.

Objev meteorického roje se datuje do roku 1862, kdy Angličan R. P. Greg identifikoval meteory vylétávající z radiantu v souhvězdí Blíženců.

Jak píše Jan Koukal na serveru Astro.cz, nezávisle byl roj objeven ve stejném roce B. V. Marshem a A. C. Twiningem v USA.

Protikuřácký zákon vyhnal cigarety z hospod na ulici. Ilustrační foto
Piva se v kraji čepuje méně. Kvůli EET a zákazu kouření