A jak ukazují zkušenosti ze šternberské porodnice dělají to poměrně často.
Zatímco v roce 2012 rodilo s epidurální analgezií (lokálním znecitlivěním) 83 žen, v loňském roce to bylo už 140 maminek.
To znamená, že možnost tlumení porodních bolestí využívá ve Šternberku každá pátá maminka, která přivádí potomka na svět přirozenou cestou.
Trend potvrzují i olomoučtí gynekologové. Podle nich sice existují rizika, ovšem při podání analgetika zkušeným personálem jsou zcela minimální.
„Zájem o epidurální analgezii narůstá. I proto, že na nás dávají dobré reference spokojené rodičky, které již u nás s epidurální analgezií porodily," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk Marek Vaca.
Kolik stojí epidurál?
Ve většině případů si podání epidurální analgezie přejí samotné rodičky.
V tomto případě jde o určitou formu nadstandardní služby, za kterou si dnes ženy zaplatí celkem dva tisíce korun.
Podání epidurální analgezie však může indikovat také lékař, v tom případě ženy poplatek nehradí. Může to být například v situaci, kdy hlavička dítěte naléhá během porodu na bederní nervové svazky a způsobuje obrovské bolesti v křížové oblasti.
Mezi další možné zdravotní indikace patří také některá onemocnění matky, například bronchiální astma, epilepsie, kardiovaskulární nemoci, diabetes apod.
Zdroj: Agel
Eliminuje bolest a umožňuje odpočívat
Pro některé rodičky jsou porodní bolesti téměř nesnesitelné a právě porodní analgezie může bolest značně utlumit.
„Epidurální analgezie dokáže eliminovat bolest a dovoluje rodičce odpočívat. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které postupují pomalu, často napomůže k postupu progresi porodu," připomněla její výhody porodnice.
Podle primáře se budoucí matka může pro využití metody rozhodnout v samotný den porodu nebo dokonce v jeho průběhu.
„Po poradě s porodníkem a zvážení vhodnosti této formy analgezie je přivolán anesteziolog, který po krátkém vyšetření vysvětlí rodičce postup i všechna pro a proti," vysvětlil primář gynekologicko–porodnického oddělení.
Poukázal na to, že u každé rodičky je vždy pečlivě odebrána anamnéza a provedeno potřebné laboratorní vyšetření tak, aby nedošlo během porodu ke komplikacím.
Neovlivňuje miminko, neomezuje polohu
Jak se analgezie provádí?
Pro aplikaci analgezie anesteziolog pronikne v oblasti bederní páteře speciální jehlou postupně kůží, podkožím do epidurálního prostoru, kam se umístí takzvaný katétr.
Výkon se provádí za sterilních podmínek. Rodička sedí, či leží na levém boku.
Pak anesteziolog jehlou provlékne pružnou plastickou cévku a jehlu vyjme. Poté cévkou do epidurálního prostoru vpraví dávku anestetika a katétr náplastí přilepí k zádům rodičky.
„Podání epidurální analgezie nijak neovlivňuje miminko, neomezuje volný pohyb rodičky v průběhu porodu ani volbu porodní polohy. Ženy musí pouze dávat pozor při sprchování, aby jim voda do místa vpichu nezanesla infekci," popisoval primář Vaca.
Se zkušeným personálem je to bezpečné
Rostoucí zájem o možnost bezbolestného porodu u budoucích maminek potvrzují i olomoučtí gynekologové.
„Ptají se. Samozřejmě bolesti se bojí každý," reagoval Aleš Skřivánek.
„Komplikace? Klesají s tím, jak je personál s provádění těchto výkonů zkušený, což šternberský je, stejně tak olomoucká klinika," uvedl specialista.
„V podstatě jediným rizikem, pokud by se dávka analgetika přehnala, je, že se může prodloužit vypuzovací doba, kdy rodička netlačí v optimální dobu," upozornil.
Bolesti hlavy? „Pár procent rodiček. Z rukou zkušeného personálu, je to velmi bezpečná analgezie a proč rodit s bolestí, když je možné ji odstranit," uzavřel.