Jednorázový finanční dar jim věnují obce Hnojice a Štěpánov, dobrovolní hasiči se rozhodli uspořádat veřejnou sbírku.

Kouř vycházející ze střechy rodinného domu v Hnojicích vzbudil na Nový rok před devátou ráno syna majitelů nemovitosti. Ten okamžitě vzbudil rodiče a babičku, aby hořící objekt opustili.

„Dům byl po rekonstrukci, pro rodinu je to obrovské neštěstí. Pokud by ale včas neutekli, mohla to být ještě větší tragédie. Teď se jim snažíme pomoci s náhradním bydlením a s tím, aby se mohli co nejdříve zase vrátit domů," popsal hnojický starosta Libor Kašpárek.

V pondělí rodina dostane od obce finanční dar, aby si mohla pořídit nejnutnější vybavení, oblečení a osobní věci.

Z hořícího domu totiž utekli jen s tím, co měli na sobě.

„V pátek jim věnovala dar také obec Štěpánov, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Pokud se jim nepodaří zajistit bydlení u příbuzných, mohou využít prostory v našem dětském centru v budově mateřské školy, kde je potřebné zázemí," naznačil další možnost pomoci starosta.

Musíme jim přece pomoci

Zároveň neskrýval, že ho velmi potěšilo, jak obětavé dobrovolné hasiče v Hnojicích mají.

„Nejenže ochotně pomáhali při likvidaci požáru, ale ještě za mnou později přišli s tím, že chtějí pro rodinu uspořádat veřejnou sbírku. Bude to administrativně náročné, ale potřebná povolení na úřadech rádi vyřídíme. Počítám, že v druhé polovině ledna by sbírka v obci mohla proběhnout," odhaduje Libor Kašpárek.

Předpokládá, že následky požáru a možnostmi další hmotné pomoci se budou brzy zabývat také hnojičtí zastupitelé. Těm na příštím zasedání navrhne, aby byla z obecní kasy uvolněna stejná suma, jakou se podaří nashromáždit při veřejné sbírce.

„Postihne-li naše občany podobné neštěstí, musíme jim přece pomoci. Hlavní je, že z toho všichni vyvázli ve zdraví," poznamenal starosta.

Utekli, pak se propadly stropy

K požáru samostatně stojícího rodinného domu v Hnojicích vyjížděli hasiči ve čtvrtek 1. ledna před devátou ráno.

Oheň zasáhl garáž, dvě místnosti nad ní a střechu.

Při požáru se propadly stropy v prvním patře, rodina naštěstí stačila dům včas opustit.

Škoda je předběžně vyčíslena na půl milionu korun, příčina požáru se stále vyšetřuje.