Projekt Rodina Odvedle nevládní organizace Slovo 21 zahrnuje společná setkání obyvatel České republiky a lidí ze zahraničí. Jeho cílem je vzájemné pochopení odlišných kultur a zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci.

„Na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech z předchozích ročníků letos organizujeme tyto kulturní večery, které se v průběhu září a října uskuteční v různých regionech,“ informovala projektová koordinátorka Monika Peulić.

Zvána je i veřejnost, akce začíná v 19 hodin. Program obohatí kapela Korale, one man show Lukáše Marečka a taneční skupina Aires del Sur.

Jan Bendig. Romská pouť v proluce v Denisově ulici v centru Olomouce, 14. 9. 2019
Romská pouť roztančila proluku v centru Olomouce, rozjel to i Jan Bendig

Projekt je v Česku realizován od roku 2004, dosud se do něj zapojilo okolo 4,5 tisíce lidí. Rodina Odvedle zahrnuje především společný oběd.

K šestnáctému setkání u jednoho stolu letos dojde 24. listopadu ve 13 hodin ve vybraných domácnostech účastníků. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva vnitra České republiky a Magistrátu Hlavního města Prahy, letošní ročník podpořil také proslulý houslista Pavel Šporcl.

Za nápadem stojí ředitelka Slova 21 Jelena Siladžič.

„Když jsem poprvé přijela do Česka, žádný takový projekt neexistoval. Bylo náročné seznámit se s lidmi kolem mě a navázat v nové zemi vztahy. Chtěla bych, aby Rodina Odvedle pomáhala cizincům cítit se v České republice dobře a vytvořit si tu pocit domova,“ vysvětlila.

Zájemci z tuzemska i ciziny se mohou ke společnému obědu hlásit do konce října prostřednictvím webových stránek organizace. 

Společný oběd české a ukrajinské rodiny v Olomouci v rámci projektu Rodina Odvedle
V Olomouci je klid a lidé jsou dobří. Ukrajinská rodina obědvala s českou

Slovo 21 z. s.
je nevládní nezisková organizace, která od roku 1999 napomáhá integraci Romů a cizinců do společnosti, bojuje proti rasismu a xenofobii a pomáhá zlepšovat mediální obraz menšin. Slovo 21 zaštiťuje desítky projektů, z nichž mediálně nejznámější je festival romské hudby Khamoro. 
Zdroj: Slovo 21