VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové kulturní centrum v Olomouci. Z bývalé továrny jej buduje podnikatel Runták

ROZHOVOR/ Kulturní centrum, které by nabízelo sdílený pracovní prostor, kavárnu a galerii. Místo, které by žilo uměním, kreativitou a mladými lidmi. Takový prostor by už za rok a půl mohl vyrůst nedaleko hlavního nádraží v Olomouci.

28.11.2017
SDÍLEJ:

Z bývalé továrny nedaleko olomouckého hlavního nádraží by mělo vzniknout nové kulturní centrumFoto: vizualizace stavby Studio Ječmen

Za projektem stojí soukromý investor, milovník umění a olomoucký patriot Robert Runták.

„Chci vybudovat místo pro lidi, jenž mají rádi umění, hezké věci a zároveň se chtějí podívat do zajímavé komunity lidí, a kteří se inspirují okolo sebe. Mohly by tam vznikat zajímavé spolupráce,“ říká v rozhovoru pro regionální Deník Robert Runták.

Pro své kulturní centrum jste si vybral budovu na Jungmannově ulici v Olomouci. Jaká je její historie?
Objekt byl postavený v roce 1908 a historicky měl několik funkcí. Prapůvodně to byla továrna na lehkou textilní a kožedělnou výrobu. Řada Olomoučanů si možná z 80 let minulého století bude pamatovat na to, že tam fungovalo učiliště TOS Olomouc. Studenti se tam učili obrábět kovy. Po roce 2000 tam byla Moravská vysoká škola a později se majitelé rozhodli objekt prodat.

Do budoucna by mělo ožít především uměním. Jak bude chystané kulturní centrum tedy vypadat?
Ještě před několika měsíci jsme uvažovali o tom, že bychom na stávající budovu postavili další dvě patra. Nakonec se to ale ukázalo, jako velmi komplikované, především z hlediska statiky. Mám-li to zjednodušit, tak se dá říci, že budova zůstane ve svém stávajícím tvaru, nahoru se přistaví jedno patro, takže trochu změní vzhled. Navíc celá stavba bude opatřena speciálním povrchem, který trošku změní její vzhled. Ale to, jak bude její kabát vypadat, bych si ještě nechal pro sebe. Na projektu pracují architekti z olomouckého studia Ječmen, jsou velice šikovní a kreativní a myslím si, že Olomouc může do budoucna získat velmi zajímavý objekt.

Volba realistické varianty

To jsou plány, jaká je ale realita? Už se továrna rekonstruuje?
V hrubých obrysech jsem o projektu mluvil už asi před rokem a předpokládal jsem, že v této době už budeme stavět. Bohužel kvůli různým komplikacím jsme se k tomu ještě nedostali. Přestože má budova velkou atmosféru, její technické parametry nás poměrně výrazně limitují. Projekt jsme proto museli asi dvakrát nebo třikrát předělávat. V určitém okamžiku byl až moc ambiciozní a pokud bychom ho chtěli postavit v této maximalistické variantě, částka za rekonstrukci by byla astronomická. Volíme proto realistickou variantu, kdy bychom měli v nejbližších týdnech začít nějaké základní práce. Doufám, že na začátku roku 2018 bude vydané stavební povolení a když všechno dobře půjde, celá budova by se mohla otevřít na jaře 2019.

Máte ambici, aby se z toho stala i architektonicky zajímavá stavba?
Myslím si, že architektura to bude zajímavá. Když se člověk podívá na práce, které architekti Ječmenu dělali, tak jsou za nimi kvalitní věci. Není to náhoda, že jsem si ke spolupráci vybral právě je. Navíc do toho jdou strašně moc srdcem, v čemž jsme na jedné vlně. Moc si přeji, aby se z toho stalo atraktivní a oblíbené místo zejména pro mladé, dynamické lidi.

Co by mělo centrum nabídnout?
Jsou to čtyři základní funkce. V celém přízemí bude pouze galerie s výstavní plochou zhruba 350 metrů čtverečních. V prostředním patře se počítá a coworkingovým prostorem, který nabídne společné pracovní zázemí pro větší počet lidí. Kdokoli, kdo bude mít zájem, si tam může pronajmout svoje místo. Na této části projektu pracuji společně se skupinou mladých lidí, kteří si říkají madnest, a jde z velké části o nedávné absolventy hejčínského gymnázia: Je s nimi perfektní spolupráce. Ve třetím patře bude kavárna s atriem a možností posezení na čerstvém vzduch. Kromě toho zde budeme mít rezidenční ateliéry pro výtvarné umělce. Počítáme s tím, že by na stáže do Olomouce dojížděli čeští i zahraniční umělci, proto pro ně řešíme v budově i ubytování. Na střeše pak bude přistavěný nový prostor, který zatím pracovně nazýváme lounge and artistic apartment. Jde o specifický prostor plný designu a umění, který bude možné si pronajmout, uspořádat tam třeba společenskou party. Tohle jsou věci, které v Praze fungují a vím, že v Olomouci nejsou. Mohlo by to být zajímavé i pro podnikatele a podobně.

Mix několika funkcí

Můžeme si tedy vaše centrum představit jako zmenšené a o další funkce rozšířené pražské Centrum současného umění DOX?
Dox byť má výrazně větší podlahovou plochu, nás v některých směrech inspiruje. Zároveň nás ale hodně zajímají coworkingy a huby, který známe z Prahy, Brna či Ostravy. Věřím, že to bude mix několika funkcí, které se budou mezi sebou doplňovat. Byl bych rád, aby i galerie byla koncipovaná tak, že lidé, kteří budou přicházet do coworku i do kavárny, budou do ní v určitém okamžiku vhlížet a bude je lákat dovnitř. Jednotlivé provozy by se měly prolínat, doplňovat se. Chtěli jsme i prostor pro designshop, ale místo pro něj jsme už nenašli, což je škoda. Chci vybudovat kulturní centrum pro ty, kdo mají rádi umění, hezké věci, nové technologie a zároveň chtějí být v kontaktu se zajímavou komunitou lidí. Mohly by tam vznikat zajímavé synergie.

Koho chcete v galerii vystavovat?
Naše představa je zatím rámcová, patrně se bude ještě měnit. Galerie bude v zásadě nekomerční, jejím primárním cílem nebude výdělek. V současné době uvažujeme o tom, že bychom tam pořádali asi pět výstav za rok, kdy by každá trvala zhruba dva měsíce. Dramaturgie by měla vypadat zhruba tak, že jedna z výstav by byla zahraniční, ve druhé bychom představili nějakého již etablovaného českého umělce, třetí něco hodně progresivního, mladého. Asi tak nějak. Jedna výstava za rok by pak byla z mé vlastí sbírky umění. Občas přijde na řadu určitě i kvalitní design. Ale jak říkám, tyto představy zajisté ještě doznají změn.


Proč jste si vybral pro své plány Olomouc?
Olomouc je kulturní město, má velkou kulturní tradici. Samozřejmě není to Praha, Londýn nebo New York, ale z mého pohledu je tady výborná perspektiva. Důležitým momentem pro mě je univerzita a velké množství mladých lidí, kteří tu studují. Studenti by tomu mohli dávat náplň a byl bych velmi rád, kdyby se částečně i sami uživatelé centra nějakým způsobem podíleli na jeho budoucnosti, kdyby ji pomáhali spoluvytvářet.

Projekt financujete ze svého, jste jediným investorem?
Celý projekt financuji sám. Může se ale stát, že bude vypsaný nějaký dotační program, ať už z Evropské unie nebo třeba z Ministerstva kultury a pak jej využijeme. Ale není to pravděpodobné. Rozhodně však nechci do našeho konceptu vnášet něco dalšího jen proto, že na to bude možné sehnat dotace. Koncepce a myšlenka objektu je velmi pevná, ustálená a nechci z ní kvůli možnosti čerpání veřejných peněz jakkoli uhýbat. Chci to podle svých představ. Není to rekonstrukce levná, i proto jsme přistoupil k redukci stavebního programu. Ukázalo se, že pokud bychom do toho šli naplno, cena by byla astronomická a už by to nebylo v mých finančních možnostech.

Je kulturní centrum, galerie vaším splněným snem?
Splněný sen to bude, až se centrum otevře. To, že jsme se do toho pustili, je prvním důležitým krokem. Teď potřebuji, aby se nám podařilo všechno dotáhnout. Úplně spokojený budu až tehdy, když se místo naplní lidmi, kteří to tam budou využívat a budou to mít rádi. Pak to teprve má smysl a já budu mít dobrý pocit z toho, že jsem pro Olomouc něco udělal.

Kdo je Robert Runták - věk: 41 let
- vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
- povolání: právník, podnikatel, investor
- olomoucký rodák a patriot
- vlastník jedné z nejlepších kolekcí současného českého umění
- člen akviziční komise londýnské galerie Tate Modern pro východní Evropu

Autor: Petra Pášová

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník (provoz Uničov). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., Náplň práce:, - Seřizování a obsluha konvenčních a číslicově řízených soustružnických strojů, vodorovných vyvrtávaček a obráběcích center při strojním obrábění, soustružením, vrtáním, vyvrtáváním, frézováním a broušením., - Řezání všech druhu závitu, - Obrábění vnějších povrchů, Co po vás požadujeme:, - SOU v oboru, - Znalost čtení výkresové dokumentace, - Způsobilost pro práci na obráběcích strojích a centrech, - Znalost norem pro oblast opracování, - Dovednost měřit s délkovými měřidly, - Obsluha ZZ, vazač typu B, Co od vás očekáváme:, - samostatnost, - pečlivost, - přesnost, Co vám můžeme nabídnout:, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - kariérní růst, - dotované stravování v areálu společnosti, - výkonové bonusy, - další benefity, V PŘÍPADĚ ZÁJMU O TUTO PRACOVNÍ POZICI ODPOVĚZTE PROSTŘEDNICTVÍM WEBOVÉHO FORMULÁŘE NA STRÁNKÁCH: http://prace.unex.cz/cs/volne-pozice/unicov/soustruznik.. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Monika Konečná, +420 703 183 849. Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 18 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Projektant/konstruktér ve strojírenství (provoz Uničov). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., Náplň práce:, - projektování strojírenských uzlů, - výpočet metody konečných prvků (MKP), - výpočet ocelových konstrukcí a mechaniky, - zpracování projektové a výrobní dokumentace, - zpracování specifikací a technických zpráv, Co po vás požadujeme:, - VŠ - obor strojírenství, - praxe v oboru výhodou, - znalost aplikace Inventor (případně jiného 3D SW), - znalost AutoCad, - zkušenost se SW pro podporu technické přípravy výroby, - ŘP sk. B, - znalost AJ nebo NJ výhodou, - komunikační dovednosti, - spolehlivost, zodpovědnost, Co vám můžeme nabídnout:, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - kariérní růst, - dotované stravování v areálu společnosti, - výkonové bonusy, - další benefity, V PŘÍPADĚ ZÁJMU O TUTO PRACOVNÍ POZICI ODPOVĚZTE PROSTŘEDNICTVÍM WEBOVÉHO FORMULÁŘE NA STRÁNKÁCH:, http://prace.unex.cz/cs/volne-pozice/unicov/projektant-konstrukter. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Monika Konečná, +420 703 183 849. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality ve strojírenství - obrábění (provoz Uničov). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., Náplň práce:, - vypracování protokolů z výsledků zkoušek, - měření rozměrů po opracování, měření odchylek tvaru a polohy, celková kontrola opracování, - řízení neshodného výrobku (identifikace neshodného výrobku, vystavení HON nebo HON-VVV), - vypracování protokolů z výsledků zkoušek, Co po vás požadujeme:, - ÚSO v oboru strojírenství, - praxe min. 1 rok, - znalost práce s délkovými měřidly, - znalost norem v oblasti opracování, - schopnost číst výkresovou dokumentaci, - znalost práce na PC, - spolehlivost a zodpovědnost, - dobrý zdravotní stav, Co vám můžeme nabídnout:, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - kariérní růst, - dotované stravování v areálu společnosti, - výkonové bonusy, - další benefity, V PŘÍPADĚ ZÁJMU O TUTO PRACOVNÍ POZICI ODPOVĚZTE PROSTŘEDNICTVÍM WEBOVÉHO FORMULÁŘE NA STRÁNKÁCH:, http://prace.unex.cz/cs/volne-pozice/unicov/kontrolor-jakosti-na-obrabeni. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Monika Konečná, +420 703 183 849. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič vysokozdvižného vozíku (provoz Olomouc). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Řepčínská č.p. 35/86, Olomouc., Náplň práce:, - řízení, obsluha a denní ošetřování motorových vozíků, tahačů a malých traktorů, - odstraňování drobných technických závad, - manipulace s přepravovanými náklady nebo mechanismy namontovanými na vozidlech, Co po vás požadujeme, - SOU, - praxe min. 1 rok, - znalost řízení vysokozdvižného vozíku, - spolehlivost a zodpovědnost, - dobrý zdravotní stav, Co vám můžeme nabídnout, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - dotované stravování v areálu společnosti, - 5 týdnu dovolené, - výkonové bonusy, - výhodné využívání telefonního tarifu pro zaměstnance i jejich rodinné příslušníky, - kariérní růst, - další benefity, Mzdové rozpětí: 14.000 - 16.000 Kč, V PŘÍPADĚ ZÁJMU O TUTO PRACOVNÍ POZICI ODPOVĚZTE PROSTŘEDNICTVÍM WEBOVÉHO FORMULÁŘE NA STRÁNKÁCH: , http://prace.unex.cz/cs/volne-pozice/olomouc/ridic-vzv. Pracoviště: Unex a.s. - pracoviště olomouc, Řepčínská, č.p. 35, 779 00 Olomouc 9. Informace: Monika Konečná, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

17. 11. 2018. Odpolední shromáždění u pomníku TGM v Olomouci
16

Olomoučané si připomněli 17. listopad poklidným shromážděním

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

AKTUALIZOVÁNO

Máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli, zaznělo u památníku v Olomouci

Odkaz i události spojené se 17. listopadem si připomněli politici a představitelé univerzity u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii před právnickou fakultou v Olomouci. Sešli se tam v 11 hodin.

Sametová revoluce v Olomouci OBRAZEM. Vzpomínáte?

VELKÁ FOTOGALERIE / Listopad před devětadvaceti lety byl chladný a nevlídný. Naděje, odhodlání a zástupy lidí v ulicích a na náměstích byly ale obrovské. Připomeňte si dny, kdy se v Olomouci bourala totalita, stavěla krabicová hradba kolem sídla komunistů a hrůzný pomník Stalina s Leninem odlétal z dnešního Palachova náměstí do teplých krajin.

AKTUALIZOVÁNO

Nedaleko olomouckého Globusu našli mrtvého muže

Nález mrtvého muže zaměstnal v sobotu po poledni olomoucké kriminalisty.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT