Ve městech a obcích, které prezident republiky v těchto dnech navštíví, se bude pohybovat mnohem více policistů a městských strážníků než obvykle.

Na příjezd prezidenta republiky Miloše Zemana se připravují policisté z celého Olomouckého kraje.

Přímo v Olomouci se k nim přidají také desítky strážníků.

„Počítáme s mimořádným posílením hlídek," potvrdila mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková. Rozsáhlá bezpečnostní opatření jsou podle krajského policejního mluvčího Josefa Bednaříka vzhledem k návštěvě hlavy státu zcela adekvátní.

„Z taktických důvodů k nim však nebudeme uvádět žádné podrobnosti," sdělil Josef Bednařík.

Návštěvu Miloše Zemana v Olomouckém kraji budeme sledovat ON-LINE

Litovel: Místo dvou strážníků pět

Prezidenstká návštěva zaměstná také městskou policii v Litovli, kde hlava státu ve čtvrtek stráví přibližně čtyři hodiny. Zatímco běžně na území města slouží dva strážníci, ve čtvrtek jich bude v ulicích hned pět.

„Budeme spolupracovat s policií České republiky, která má připravený plán konkrétních bezpečnostních opatření. Část strážníků bude samozřejmě plnit úkoly zadané vedením města. Musíme například zajistit prostor pro parkování vozidel jedoucích v koloně a dalších hostů, do Litovle se totiž sjedou starostové z celého mikroregionu," popsal velitel litovelské městské policie Lubomír Broza.

Bezpečnostní opatření ve městě jsou podle něj co do rozsahu srovnatelná s těmi z roku 2004, kdy do Litovle zavítal tehdejší prezident Václav Klaus s manželkou Livií.

Průjezd kolony vozidel s modrými majáčky však podle krajského policejního mluvčího Josefa Bednaříka může na některých místech v Olomouckém kraji mírně omezit dopravu.

„Pokud k tomu dojde, tak jen na frekventovanějších křižovatkách a pouze na krátkou dobu než místem projede," poznamenal policejní mluvčí.

S kolonou nezávodit

Mnohé řidiče však může šňůra doprovodných vozidel překvapit natolik, že se přestanou věnovat řízení a mohou nabourat do auta jedoucího před nimi.

„Šoféři z Olomouckého kraje by si v těchto dnech měli dávat zvýšený pozor, aby je kolona někde na cestách nezaskočila. Častěji než jindy by si měli hlídat aktuální dění ve zpětném zrcátku a dávat pozor také na to, co se děje před nimi," doporučil krajský koordinátor Besipu Miroslav Charouz.

Jakmile řidiči zahlédnou jakékoli vozidlo s majáčkem, měli by podle něj zpomalit, včas dát světelné znamení a co nejvíce sjet na pravou stranu vozovky.

„Tam, kde to bude možné, je nejlepší úplně zastavit. Důležité je na nenadálou situaci hned upozornit ostatní motoristy, třeba pomocí výstražných světel. Hlavní je zbytečně s kolonou nezávodit, ale nechat ji projet a až pak se věnovat vlastní jízdě," radí Miroslav Charouz.

Šoféři by ani neměli příliš řešit, zda vozidla v koloně dodržují maximální povolenou rychlost.

„Pokud budou obcí projíždět třeba sedmdesátkou, pak pro to určitě mají pádný důvod. Lepší než se tím zbytečně zabývat, je dbát na svou bezpečnost a dobře dojet," míní dopravní expert.