„Celkově je potřeba do konce roku vyměnit přes patnáct tisíc řidičských průkazů. Protože ale lidé s výměnou nepospíchají, tak se počet průkazů, které bychom měli měsíčně vyměnit, zvyšuje. Teď bychom tak měli přijmout přes dva tisíce žádostí,“ uvedla vedoucí oddělení evidence řidičů olomouckého magistrátu Hana Kuchařová. Lidé si ale nechávají výměnu na poslední chvíli, a tak nyní ve frontách většinou stojí zájemci o nový průkaz hlavně kvůli zahraniční dovolené.

„Od začátku roku do května máme vyměněno pouze 19,8 procenta z celkového počtu, což je strašně málo,“ pokračovala Kuchařová. I proto se olomoucká radnice rozhodla, že nechá vyrobit letáky. Ty by měly opozdilé řidiče na výměnu upozornit. „Rozhodli jsme se tak vzhledem k počtu lidí, kteří mají přijít na radnici a nechat si udělat řidičák,“ uvedl tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř. „Zároveň vymýšlíme i možnosti, jak rozšířit pracoviště pro výdej dokladů. Pokud se vše povede, chtěli bychom od září otevřít specializované pracoviště na Hynaisově ulici, nebo budeme jednat ještě s Úřadem pro zastupování státu, zda by nám nevyčlenil nějaký větší prostor,“ dodal Večeř. Prozatím jsou letáky v budovách magistrátu a budou se rozesílat do ordinací praktických lékařů.

„Pošleme je na obecní úřady a na různých linkách jezdí i autobus s textem letáku,“ uvedla vedoucí oddělení. Lidé podle Kuchařové začnou nejspíš přicházet po dovolených v září, říjnu a pak ke konci roku. „Jenže máme určitou kapacitu a víc lidí nemůžeme zvládnout. Takže se pak může stát, že lidé nebudou obslouženi, nebo že se prodlouží čekací lhůta, a to pro všechny. Není to práce, kde bychom mohli vzít nějaké brigádníky,“ postěžovala si Kuchařová. Výměna řidičských průkazů je bezplatná.

V případě, že si ale někdo bude chtít doplnit titul nebo změnu adresy či po svatbě nové příjmení, zaplatí 50 korun. Pokud by však někdo přišel s výměnou v roce 2008, může ho v nejhorším případě čekat pokuta v přestupkovém řízení.