„Řidič porušil důležitou povinnost. Při nastupování osob se nepřesvědčil, zda je prostor dveří prázdný,“ uvedl státní zástupce Aleš Zdráhal.

Chlapce žijícího s rodinou v USA, který byl s matkou a sourozencem v Česku na návštěvě u prarodičů, tehdy vůz vlekl za nohu sevřenou ve dveřích asi sto metrů. Hoch skončil v nemocnici s tržnými ranami a odřeninami.

Nehoda se stala ve chvíli, kdy chlapec s babičkou nastupovali do tramvaje. Souprava se i s chlapcem ve dveřích rozjela a řidič zastavil až na příští stanici. Dítě se mezitím cestujícím podařilo vyprostit, když dveře násilím rozevřeli. Podle prověrky Drážní inspekce byla tramvaj po technické stránce v pořádku.

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) jednal po nehodě s rodiči, kteří požadovali odškodnění za to, co se stalo. Podle nich jen duchapřítomnost ostatních cestujících odvrátila tragédii. Poukazovali na nedokonalost systému, který umožnil rozjetí vozu s dětskou nohou ve dveřích.

Dopravní podnik hned po nehodě přijal opatření a vedle proškolení řidičů tramvají nechal namontovat do vozů jednotné záchranné brzdy a ty doplnil cizojazyčným označením, stejně tak tlačítka pro komunikaci s řidičem.

V současnosti montuje do tramvají s pryžovými manžetami na dveřích speciální výztuhy, aby při jejich zavření nebyla mezi dveřními křídly vůle. To ve svém závěru doporučuje DPMO i Drážní inspekce.

Kvůli nehodě ještě hrozí DPMO pokuta od Drážní inspekce za to, že podle jejího mluvčího Zdeňka Neusara neohlásil mimořádnou událost včas, ale až druhý den ráno.

„Měli povinnost ohlásit mimořádnou událost neprodleně, neboť při ní došlo k újmě na zdraví,“ sdělil Neusar.

Mluvčí DPMO Kopřivová již dříve uvedla, že podnik respektuje rozhodnutí Drážní inspekce i orgánů činných v trestním řízení v kauze řidiče. Šofér zůstává zaměstnancem DPMO a podle Kopřivové byl přeřazen na jinou práci.

ČTĚTE TAKÉ:

Tramvaje zavřou tři vteřiny po varování. Mají být bezpečnější

VÍCE:

DPMO může platit miliony, včas nehlásil zranění Honzíka
Zastaví už tramvaj dětská noha ve dveřích? DPMO udělá úpravy