Na ulici - na silnici, po které zrovna ten den, v pátek 19. května, začaly jezdit autobusy městské hromadné dopravy a projet se pokoušelo i několik osobních aut.

Mezi nimi byl asistent a řidič olomouckého primátora. Podle účastníků vjel do davu a choval se arogantně.

„Bylo tam 500 lidí. Dav, kde nebyla skulinka. Ten den zrovna začaly jezdit autobusy, takže jsme se rozestoupili a autobus pustili,“ popisoval konstelaci při zahájení Muzejní noci a představení „lupiče“ výtvarníka Davida Černého v Denisově ulici David Hrbek, zaměstnanec Muzea umění Olomouc.

Měli jsme si to vyříkat ve třech

Osobní auto podle účastníků koncertu přes hlasitou hudbu slyšet nebylo.

„Kolega zakřičel leknutím. O nohu se mu otřelo auto. Hned jsme ho strhli stranou,“ popisoval dramatický moment David Hrbek.

„Na řidiče, osobního asistenta a řidiče primátora, jsem křičel, jestli se zbláznil a on na mě ukázal prostředníček. Do toho ještě telefonoval. Tvářil se ohromně arogantně. Nevydržel jsem to, otevřel dveře auta a řval jsem na něj vulgárně a on na mě,“ uvedl.

Ještě ten večer se Hrbek obrátil na primátora Antonína Staňka (ČSSD), který zrovna byl v muzeu.

„Domluvili jsme se, že se sejdeme na magistrátu ve třech a vyříkáme si ten incident. Nestalo se. Jen se mi ozval kamarád z radnice, ale mluvil jako papaláš a že se přece nic nestalo..,“ vysvětloval Hrbek, proč se rozhodl s časovým odstupem popsat událost na sociální síti.

Jeho kolega Petr Votoček žádné zranění neutrpěl.

„Jen jsem se lekl. V davu, za hluku kapely se o mě zezadu otřelo auto. Než aby to otočil, prostě se rozhodl, že lidmi projede,“ popisoval jednání řidiče.

Šofér: Jel jsem pomalu a prostředníček neukázal

Řidič primátora Richard Schwarz se ohradil proti popisu, že by v Denisově ulici „najížděl“ do lidí.

„Jel jsem velmi pomalu, krokem,“ vysvětloval Deníku. „Pokoušel jsem se jen splnit úkol, který jsem dostal, a velmi pomalu jsem chtěl projet místem,“ bránil se také na sociální síti.

Odmítl, že by ukázal prostředníček.

„Já jsem to nebyl, kdo ukázal prostředníček. Dál bych to nerad rozebíral,“ dodal a přiznal, že měl jet jinudy, když viděl, kolik lidí se přišlo podívat na koncert Garage.

O dopravní omezení nikdo nežádal

Primátor Staněk zdůraznil, že v autě neseděl a o události ví zprostředkovaně a zná verze obou mužů.

„Pokud by došlo k incidentu, jak jej popisuje pan Hrbek, zabývala by se tím policie, řešilo by se to. Vnímám to spíše jako nedorozumění mezi oběma pány,“ sdělil Deníku.

„Je však potřeba si uvědomit jednu podstatnou věc: jestli tam byl zábor, nebo ne a vím, že žádný zábor komunikace tam nebyl, byla normálně průjezdná,“ dodal olomoucký primátor.

Oddělení státní správy na úseku pozemních komunikací magistrátu vydalo v souvislosti se zahájením Muzejní noci a odhalením objektu Davida Černého povolení zvláštního užívání.

„Požádalo si Statutární město Olomouc, zastoupené odborem vnějších vztahů. Zábor se týkal prostoru mezi východem z průchodu a kostelem. V podstatně pro pódium, technické zázemí a stánek. Z části zábor zasahoval i do vozovky, ne však kvůli divákům, ale pódiu,“ informoval vedoucí oddělení Milan Fazekaš, který byl na místě a nad tím, jak návštěvníci koncertu museli uhýbat autobusům a několika osobním autům kroutil hlavou. „O dopravní omezení nás nikdo nepožádal,“ uzavřel.