Čtyřiapadasátiletý movitý byznysmen Benýšek nyní oznámil svůj záměr ucházet se ve stranických primárkách o pozici jedničky kandidátky, cílem je pro něj post olomouckého primátora.

"Jako aktivní občan, dobrý hospodář a otec bych chtěl nabídnout své zkušenosti coby budoucí primátor Olomouce. Rád bych se zasadil o to, aby nejen moje děti žily ve společnosti, která má budoucnost, v prostředí, které je zdravé sociálně, ekonomicky, hodnotově i ekologicky," řekl Richard Benýšek.

Richard Benýšek
Podnikatel Benýšek k výsledkům voleb: Tohle jsem nečekal!

Major: Jsme teprve na začátku

Vedení olomoucké buňky ODS zatím jména jednotlivých kandidátů na lídra pro boj o radnici blíže nekomentuje.

"Richard Benýšek nám svůj záměr oznámil minulý týden na jednání naší místní rady. Jsme teprve na počátku našich primárních voleb. Předpokládám, že kandidátů bude více a utkají se o post lídra ve zmíněných primárkách," potvrdil Benýškovu kandidaturu Martin Major, předseda olomoucké ODS a současný náměstek olomouckého primátora. 

Samotné komunální volby jsou za necelý rok.

"Jedná se o strašně dlouhý časový horizont. Ještě nemáme stanovené datum našich primárek. První debata o komunálních volbách bude až příští týden. Máme sněm, který se bude věnovat primárně něčemu jinému. Jedním z bodů ale bude příprava komunálních voleb," řekl Deníku Major.

Vizualizace - Budoucí podoba Národního olympijského centra v Prostějově
Podnikatel Benýšek napadl stavbu olympijského centra na Hané

Richard Benýšek je v podnikatelském prostředí je známý jako někdejší "zlý muž" tragicky zesnulého Petra Kellnera. Dnes je ekonomicky aktivní především v oblasti zemědělství a lesnictví, v minulosti působil coby krizový a transformační manažer řady firem, byl také vlastníkem hokejové Slavie.

Patří mu řada nemovitostí a pozemků, na Běleckém mlýně provozuje penzion a rekreační areál, je také majitelem zámku Přemyslovice.

Vystudovaný zemědělský inženýr je členem olomoucké ODS od 90. let minulého století, loni byl zvolen místopředsedou městské organizace. Je veřejně známé, že je významným sponzorem ODS. 

Olomoucká ODS získala v posledních komunálních volbách 10,91 procent hlasů a pět mandátů v městském zastupitelstvu. Obdobný výsledek: 10,56 procenta získala strana v Olomouci i v krajských volbách na podzim 2020.

Možný posun vpřed naznačily nedávné volby do sněmovny, kdy se ODS v rámci koalice SPOLU vyšplhala v krajském městě na 26,6 procenta.

Koalice SPOLU sledovala výsledky voleb v olomouckém hotelu Flora, 9. října 2021. Zleva olomoučtí radní Markéta Záleská a Martin Major, bývalý olomoucký primátor a hejtman Ivan Kosatík a Radim Kašpar (všichni ODS).
Olomouc ovládlo SPOLU, v okrese o prsa vyhrálo ANO