„Bazilika je uvnitř celá pod lešením, aby restaurátoři, když dokončí práci na jednom místě, kde je třeba počkat, až zásahy zaschnou, mohli pokračovat jinde. Pracuje se i v křídle, ve kterém se nachází fara. Zatím se zde provádějí přípravné práce před samotnou rekonstrukcí,“ popisoval svatokopecký farář Bernard Slaboch.

Kostel je i během oprav přístupný. Dokonce déle než obvykle. Rekonstrukce, která nemá v historii významné památky obdoby, přitahuje zvědavce. Vracejí se a chtějí vidět, jak restaurátoři pokročili.

„Byli jsme zde vloni a zajímá nás, jak se bazilika opravuje. Zapálila jsem svíčku a dívám, se jak restaurátoři pracují,“ usmála se Olomoučanka během středeční návštěvy poutního místa.

Ilustrační foto
Velká oprava průtahu Šternberkem začne letos
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody? Návštěvnost, kterou kino Metropol nezažilo

Netradiční pohled

Skrze sítě na konstrukci lešení mohou návštěvníci chrámu zaznamenat v jednu chvíli i více než desítku restaurátorů, jak se soustředí na obnovu někdejší krásy interiéru.

„Někdy je tu pět, jindy dvacet restaurátorů,“ upřesnil farář.

Veřejnosti je přístupná bezpečnostními páskami vymezená část kostela. Lavice jsou posunuty a hlavní oltář byl již na podzim odvezen do restaurátorské dílny.

„Je v pražském ateliéru,“ připomněl kněz.

Velkomoravská ulice v Olomouci
Chceme radar ve Velkomoravské a zákaz kamionů! Na Povlu podepisují petici

Rekonstrukce za 114 milionů

Historický areál prochází rekonstrukcí za 114 milionů korun od září minulého roku a hotovo by mělo být do konce toho letošního.
Oprava zahrnuje vnitřní omítky i fasádu větší části areálu, rekonstrukci oken a dveří.

Rekonstruovány budou elektroinstalace, vytápění, osvětlení i ozvučení v objektu. V plánu je obnova Svatých schodů, řemeslníci se pustí do práce v pravém dvorním křídle kláštera, v historických sálech nebo v ambitech.

Projekt nezapomněl ani na hlavní nádvoří s ambity a zahradou. Vedle stavebních rekonstrukcí se zde plánuje odstranění novodobých a nevyhovujících povrchů a nahrazení jinými, lépe odpovídajícími historické podstatě i významu objektu.

Prostor bude opatřen mobiliářem historizujícího typu. Součástí úprav je i restaurování monumentálního kamenného sousoší sv. Norberta z roku 1753, které je nyní v havarijním stavu.

Most přes Moravu na třídě Kosmonautů v Olomouci. Ilustrační foto
Most na Kosmonautů čeká oprava. Pustí se i do kolejí v centru