Například před restaurantem U Mořice v dřevěné ohradě chyběly rozmístěné stoly i židle. Majitel František Lorenc už v pátek avizoval, že pokud bude pršet, zahrádku neotevře.

OMEGA centrum sportu a zdraví, 17. května 2021
Posilovny v Olomouci byly po otevření poloprázdné. S respirátorem cvičit nejde

To v kavárně a pizzerii Opera na Horním náměstí byla v poledne obsazena zhruba třetina stolů.

Poměrně napilno měli také zaměstnanci restaurace U červeného volka na Dolním náměstí. Zavítala sem i čtveřice mladých, anglicky hovořících cizinek, které si po jídle pochutnávaly na točeném pivku.

„Paráda, je tu krásně,“ užívaly si vzácné chvíle a prostor obohacovaly svými úsměvy.

Z hlediska návštěvnosti to tak růžové ale nebylo. Kvůli dešti a 14 stupňům Celsia se zastavili jen ti nejotužilejší, případně nejhladovější.

„Lidé si spíš berou jídlo s sebou,“ potvrdil číšník U Červeného volka, který po odchodu každého návštěvníka pečlivě vydezinfikoval stůl i židle.

Most nad Pražskou ulicí v Olomouci - spojka mezi OC Olomouc City a Řepčínem nad výpadovkou na Mohelnici. Květen 2021
Most u Globusu je ve špatném stavu, čeká jej přestavba

Víc teď dělat nemůžeme

Na svůj oblíbený podnik během pandemie nezanevřeli stálí hosté restaurace Avion v olomoucké místní části Neředín. Někteří přišli výhradně na jídlo, ostatní se těšili hlavně na pivo a panáky tvrdého alkoholu.

Se svými kamarády a známými seděl na zahrádce i Lubomír Kadlec, bývalý vedoucí Avionu, který v uplynulých měsících rozvážel objednávky. „Ten rozvoz nás zachránil, určitě u něj zůstaneme,“ svěřil se Deníku.

Stavba Biocentra Véklice v Senici na Hané, 10. 5. 2021
Nový rybník u Olomouce už se rýsuje. Takto teď vypadá stavba

Věří, že lidé si postupně najdou cestu zpět přímo do restaurace, byť kvůli povinným mezerám mezi stoly a maximálnímu počtu čtyř osob u jednoho stolu se jich na dřevěné pódium vejde méně.

„Rozestupy, dezinfekce, slunečníky. Víc teď dělat nemůžeme,“ pokrčil rameny Lubomír Kadlec.