„Restaurace Fontána byla dlouhá léta jedním z vředů na tváři Olomouce. Situace se však začíná výrazně měnit, protože současný vlastník objektu chce ještě v první půlce příštího roku dokončit rekonstrukci celé budovy,“ sdělil primátor Olomouce Martin Novotný (ODS).

„Protože jsou však vydlážděné plochy kolem historické budovy majetkem města, obrátil se na nás majitel budovy kvůli jejich dezolátnímu stavu se žádostí o pomoc. Rozhodli jsme se, že vypracujeme projektovou dokumentaci k úpravě těchto dlažeb, aby tam mohl vzniknout kultivovaný povrch,“ pokračoval.

Na nové dlažbě se počítá s atrakcemi pro děti

Vladimír Beckert, jednatel společnosti Noe, která Fontánu vlastní, rozhodnutí radnice ocenil.

„To, že město dalo zelenou opravám těchto povrchů, je jenom důkazem, že má zájem, aby park získal podobu, kterou si zaslouží,“ uvedl.

„Prostor před restaurací je totiž skutečně nevyhovující a hrozí, že by z něj mohla pronikat vlhkost do nedávno odizolované historické budovy. Povrch, který tvoří betonové dlaždice, je nerovný a řada dlaždic je popraskaná, či dokonce propadlá. Poté, co jsme odbourali plechový přístřešek, na místě někdejších „Včelek“, se navíc objevila vyvýšená betonová plocha, kde by se mohli zranit malé děti,“ doplnil Beckert.

Oprava dlažby by podle odhadů radnice měla vyjít na dva až tři miliony korun.

Současně s opravou dlažby město uvažuje i o instalaci několika herních prvků pro děti.

Opravy restaurace by měly skončit v dubnu

Před novorenesanční budovou z roku 1879 by pak na části vydlážděné plochy měla přes léto vyrůst zahradní restaurace.

Samotné stavební úpravy restaurace skončí podle vyjádření Beckerta pravděpodobně v dubnu příštího roku, její otevření bude ale závislé také od dokončení oprav vydlážděných míst.

Smetanovy sady by příští rok měly kromě nově opravené restaurace omládnout také díky zrekonstruovanému hudebnímu altánku v Rudolfové aleji.

Ten chce výstaviště Flóra opravit do začátku turistické sezóny. Rekonstrukce by jej měla vyjít asi na milion korun.