„Dnes jsme prodávali pouze přes okénko. Lidé i tak přicházeli podepsat petici. Přesto opět přijela policie,“ popisoval v neděli Deníku Radovan Hořín.

V pondělí v 11. hodin chce normálně otevřít a lidé u něj mohou stolovat.

„Už ne formou petičního místa, i když se petice bude nadále podepisovat. Budu otevírat normálně, lidi mohou přijít, sednout si ke stolu a objednat si minutku nebo si dát třeba jen pivo. To je na nich. Prostě normálně otevřu,“ prohlásil.

Členité golfové hřiště v Dolanech zdolávají sáňkaři, 24. ledna 2021
Golfisty v Dolanech vystřídali sáňkaři, zasněžené hřiště berou útokem

Hostinský se podle svých slov poradil s právníkem a je přesvědčen, že nakonec vyhraje.

„Našla se nějaká klička, podle které pojedeme,“ tvrdil. Podrobnosti nesdělil.

U Ervina byla v sobotu policie podle Hořína celkem pětkrát. Pokutu nedostal.

„Nejvíce šestnáct policistů najednou. Dohromady osmadvacet. Bylo mi řečeno, že mě čeká přestupkové řízení. S tím počítám a bude se tím zabývat můj právník,“ sdělil Radovan Hořín.

VIDEO: Zásah policie v restauraci U Ervína v Hlubočkách, 23. ledna 2021

Zdroj: Deník / Daniela Tauberová

Neskutečná solidarita

Hostinského během víkendu posílila podpora lidí, kteří mu vyjadřují solidaritu. Petici již podepsalo podle jeho slov sto padesát sympatizantů.

„Většinou u mě sedí jen štamgasti. V sobotu přišla řada lidí. Solidarita byla neskutečná,“ tvrdil podnikatel.

„Po sobotním humbuku mi volá celá republika, že přijedou a něco si dají. Bez těchto lidí to nezvládnu. Dnes jsem už šestkrát nabíjel telefon,“ prohlásil Hořín.

Chata Paprsek v Jeseníkách.
VIDEO: Když na běžky, tak na Paprsek. Takto si to tam nyní lidé užívají

Už nemám peníze

Podnikatele podle jeho slov dohnala k rebelii zoufalá ekonomická situace. Jediným příjmem jeho tříčlenné rodiny je hospoda, za kterou musí platit nájem. Na ten už skoro nemá.

„Už nemám peníze. Pomoc od státu nestačí. Měsíčně musím vydělat šedesát tisíc, abych všechno poplatil. Co mám dělat?“ ptal se vzdorující Hořín.

Epidemiologickou situaci podle svých slov nezlehčuje. Je přesvědčen, že riziko nákazy je v restauracích malé.

„Pokud se lidé cítí ohroženi, ať nechodí, jestli jsou přesvědčeni, že kroky naší vlády nestojí za nic, tak ať sem přijdou,“ prohlásil hostinský.

Vinaři začali provozovat vinotéku na kolech. Na snímku Michal Ješko z Vinařství Holánek obsluhuje zákazníky v Majetíně, 23. ledna 2021
Vinaři z jihu jezdí po Hané s pojízdnou vinotékou

K vyhroceným situacím nedocházelo, zní od policie

Policie v sobotu večer potvrdila, že zasahovala v restauracích, jejichž provozovatelé se připojili k celostátnímu protestu iniciativy Chcípl PES a navzdory vládnímu nařízení své podniky otevřeli pro návštěvníky.

„Zasahovali jsme, ale k žádným závažným incidentům, vyhroceným situacím nedocházelo. K jednotlivým případům se nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Deníku policejní mluvčí František Kořínek.

V sobotu se otevřely restaurace U Macků a U Maci v Olomouci na Svatém Kopečku. Hostinský Martin Macek se připojil k iniciativě Chcípl PES, 23. ledna 2021
Nemám co do huby! Hospodští na Olomoucku protestovali otevřením, přijela policie

Organizátoři sobotního celostátního protestu hájili otevření podniků tím, že založili politické hnutí a restaurace jsou jeho buňkami. Podle jejich výkladu se na ně nařízení tím pádem nevztahují.

To vyloučil ministr vnitra Jan Hamáček. Protest odsoudil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Rebelujícím podnikům hrozí, že přijdou o některé kompenzace.

Vláda jako součást opatření proti šíření nákazy novým koronavirem uzavřela restaurace už loni na jaře při první vlně Covid-19, ke stejnému kroku sáhla v polovině října, kdy epidemická situace opět eskalovala. S výjimkou krátkého období před vánočními svátky trvá uzavírka dodnes. Zařízení mohou fungovat pouze přes výdejní okénko či rozvoz.