„Respirátory nemáme, bohužel. Kdy zase budou? To v tuto chvíli nedokáži říct. Ale vezměte si chirurgické roušky, dáte si dvě na sebe…,“ poradila magistra v lékárně v olomouckém nákupní galerii Moritz.

Informace o tom, že respirátory momentálně nejsou, visely v neděli na všech lékárnách v centru krajského města. Během pátku a soboty je lidé vykoupili.

Jedinou provozovnou, kde v sobotu dopoledne ještě nějaké respirátory FFP2 měli, byly zdravotnické potřeby na třídě Svobody.

„Zatím máme, zajistili jsme si potřebné zásoby. Respirátory jsou a budou. V pondělí přivezou další dodávku,“ ujišťovala farmaceutická asistentka. „FFP2 máme momentálně za třicet korun,“ dodala.

Nejpozději v pondělí vyjde nařízení Ministerstva zdravotnictví, podle něhož už budou muset lidé do obchodu, MHD, nemocnice a na další místa s velkou koncentrací lidí pouze s respirátorem FFP2/KN95/N95.

Postačující budou chirurgické roušky, ale pouze v případě, že lidé budou mít na obličeji dvě na sobě. Látkové roušky, nákrčníky a šály už podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nelze považovat za dostatečnou ochranu.

Šila roušku za rouškou

close Ivana Coufalová žije v uzavřené Litovli, kde vyrábí jednu roušku za druhou. Právě roušky místní nejvíce postrádají. I díky ní jsou místní prodavačky klidnější a na odpolední směnu nastoupili zaměstnanci továrny na výrobu těstovin, kteří by se bez její pom info Zdroj: archiv Ivany Coufalové zoom_in Ivana Coufalová z Litovle Roušku za rouškou šila Ivana Coufalová vloni v březnu v Litovli, kterou zavřeli hygienici na dva týdny kvůli nekontrolovanému šíření koronaviru.

Díky ní se cítili bezpečněji prodavačky v místním obchodě i zaměstnanci továrny na těstoviny. Roušek jsem našila dva a půl tisíce.

„Tehdy jiné nebyly nebo jich nebyl dostatek. Už je to historie. Všichni roušky mají a jak se ukazuje, už nejsou tou nejúčinnější ochranou proti koronaviru,“ řekla Deníku poté, co vláda v pátek oznámila, že obyčejné látkou roušky už stačit nebudou.

„Je to takový zvláštní pocit. Šitím roušek jsem tehdy trávila dny i noci. Ale podstatnější je, abychom byli maximálně chránění a nedali prostor agresivnějším mutacím,“ dodala švadlena.