Extrémy střídají extrémy. Počasí připomíná spíše léto než obvyklé období kolem 8. dubna. Teploty v neděli překročily letních 25 stupňů Celsia a na některých místech v Čechách dokonce tropickou třicítku. Opět se přepisovaly rekordy.

Úřad práce v Olomouci bude mít nové sídlo v budově "Sigmia" na třídě Kosmonautů. Projekt zahrnuje její rekonstrukci, novou přístavbu, dopravní napojení i parkovací kapacity.
Úřad práce v Olomouci se bude stěhovat. Proměna nového sídla začíná

Léto se na Hané zdrží ještě v úterý, kdy čeká se většinou polojasno s teplotami do 25°C. K večeru má ale oblačnosti přibývat a v noci na středu se přes Moravu přesune studená fronta a teploměry poletí dolů.

Ve středu již budou maxima v Olomouckém kraji jen 12 až 15 °C. V pátek ale už opět zamíří ke dvacítce a výhled na nadcházející víkend zatím předpovídá opět teploty přes 20°C.

A v příštím týdnu zřejmě opět spadnou, citelně - odpoledne může být jen kolem 10 stupňů.

Co na to zemědělci?

Vlivem počasí je vegetace uspíšena o několik týdnů. Dříve kvete všechno, byliny i ovocné stromy. V případě řepky, která na polích začíná kvést, zhruba o dva až tři.

„Určitě jsme ve vegetaci minimálně o 14 dní vepředu. Mohl by uškodit mráz, ale ten zatím meteorologové nehlásí. Uvidíme. Nevidím to nijak dramaticky,“ hodnotil Tomáš Raška, hlavní agronom Zemědělského družstva Unčovice. „Každý rok je jiný a my se tomu musíme podřídit,“ podotkl.

Nové obchodní centrum v Lutíně vyroste v areálu za zdravotním střediskem a poštou
V Lutíně roste nové obchodní centrum. Podívejte se, co tam bude

Vláhy je letos na jaře dostatek, na některých pozemcích podle agronoma až moc, takže je zatím problém pole obdělat. „Se všemi extrémy se musíme vyrovnat,“ dodal hlavní agronom.

Vloni se v Olomouckém kraji konkrétně řepce dařilo. Zemědělci podle statistiků zaznamenali vysokou sklizeň. „Na meziročně vyšší úrodě 91,9 tisíc tun řepky v podnicích na území kraje se podílelo jak navýšení sklizňových ploch (25,9 tisíc hektarů, o 9,1 procenta více), tak vyšší výnos 3,54 t/ha,“ informoval v těchto dnech Český statistický úřad, krajská pobočka v Olomouci.