Naposledy počátkem července řešili olomoučtí specialisté případ vězně, který spolkl rozlomené nůžky. Šlo podle nich o typický příklad sebepoškození, aby se odsouzený dostal z vězení.

„Pacientovi, který byl u nás diagnostikovaný, jsme však doporučili operaci ve smluvním zdravotnickém zařízení. U nás totiž nemáme možnosti zajistit hlídání vězňů na lůžkovém oddělení,“ sdělil primář I. chirurgické kliniky FNO Čestmír Neoral.

„Nebylo to však poprvé, co něco takového udělal. Měl řadu jizev svědčících o dokonce dvanácti případech. Zvláštní úchylka u chronických polykačů, kteří ve vězení spolykají třeba desetkrát něco a nechají se i opakovaně operovat je známá. Jsou na to pyšní a demonstrují své bizarní jizvy,“ popisoval.

Spolkli jste nechtěně nějaký předmět? Víte co dělat?

Lidem, kteří nechtěně spolknou nějaký předmět, lékaři doporučují, aby se nejprve několikrát zkusili napít, případně sníst střídu čerstvého chleba.

„Pokud cítím, že mi uvázlo sousto v průběhu polykání, mohu zkusit polykání napomoct tím, že je opakovaně zapíjím. Někdy se doporučuje polknout střídu čerstvého chleba (to spíše při pocitu zapíchnutí rybí kosti),“ doporučil primář Neoral. Pokud potíže přetrvávají, měl by dotyčný vyhledat lékaře.

„Záleží na poloze, kde je v horním zažívacím traktu předmět zaklíněn. Pokud je to v dutině ústní, například na patrovém oblouku či hltanu, potom by měl člověk zamířit na oddělení ORL, pokud níže pravděpodobně už v jícnu, pak je vhodnější endoskopické pracoviště na interně či chirurgii,“ radil.

Podle primáře Neorala se ale může stát, že předmět proděraví jícen. V takovém případě je dotyčný v bezprostředním ohrožení života.

„Téměř jistě dojde k zánětu mezihrudí, což je dosti často smrtící komplikace, pokud nedojde k okamžitému operačnímu zákroku,“ uvedl.

Vzpomněl případ, kdy starší nemocná žena denně polykala množství prášků a s nimi jednou i tabletku, kterou zapomněla vydělat z hliníkového pouzdra.

„Do čtverce ustřižený blistr se jí zaklínil v jícnu a postupně porušil jeho stěnu. Když se příčina narůstajících potíží odhalila, bylo už pozdě,“ poznamenal primář Neoral.

Pokud se předmět dostane až do střeva, většinou si s ním podle lékařů poradí.

„Dokáže otočit ostrý předmět špicí dozadu a pokud není velikost předmětu taková, že by neprošel přes fyziologická zúžení, vyjde z těla přirozenou cestou. Někdy je vhodné tento proces podpořit například dietním opatřením s využitím zbytkové stravy bohaté na vlákniny,“ dodal primář Neoral.