„Potok pomalu vysychá a pod obcí je koryto skoro prázdné. Voda ve studnách klesá – znatelně od minulého týdne. Na suchu ale zatím nejsme,“ uvedl David Berka, starosta Bělkovic – Lašťan, kde jsou obyvatelé odkázání pouze na vodu ze studní.

Všichni si přejí, aby přišly vydatnější srážky a pršelo alespoň několik dní.

„Opatření zatím vyhlášena nejsou, ale pokud pořádně nezaprší, příští týden budu muset vyzvat obyvatele, aby vodou šetřili. Uvidíme,“ obával se ve středu starosta.

Stejně tak například v Domašově u Šternberka poklesla voda v obecních vrtech a obec nyní musí do vodovodu dovážet pitnou vodu ze tří kilometrů vzdáleného Šternberka.

„Spodní voda klesla. Denně musíme dovézt čtyři a pět cisteren, což obec stojí peníze,“ reagoval starosta Pavel Dovrtěl. „Ve studních lidé ještě vodu mají, ale už jsme je vyzvali, ať šetří. Měsíc, možná měsíc a půl tady pořádně nezapršelo a je to znát,“ poznamenal.

Voda poklesla i na hlavním toku: v Moravičanech se v posledních dnech držela hladina Moravy těsně pod limitem označujícím sucho.

Stejně tak poklesla Desná v Šumperku a Bečva v Teplicích nad Bečvou.

I Bystřice ve Velké Bystřici od počátku týdne kolísala kolem limitu pro sucho.

Pršet bude až příští týden

Co napovídají předpovědi meteorologů? Vypadá to zatím tak, že koryta potoků a řek ani studny se v nejbližších dnech nenaplní. Po čtvrtečním trvalejším ale slabém dešti může zase pršet zřejmě až v úterý.

„V pátek, o víkendu, ale i počátkem příštího týdne očekáváme polojasno a jasno. Beze srážek,“ uvedl ostravský hydrometeorolog Eduard Jarcovják.

„Ani v příštím týdnu to tedy předběžně nevypadá tak, že by se hladiny v tocích nějak výrazněji zvedly,“ dodal.

Povodí Moravy: Nic dramatického

Podle ředitele olomouckého závodu Povodí Moravy Davida Fíny se však zatím neděje nic dramatického.

„Na několika profilech jsou minimální průtoky. Problém je zejména u menších toků, kde dochází ke kyslíkovému deficitu, což může ohrozit ryby a dalších živočichů,“ uvedl ředitel.

„Například v porovnání se stavem sucha v roce 2006 není současná situace tak dramatická. Samozřejmě uvidíme, jaký bude její další vývoj,“ uvedl ředitel.

Na nízkém stavu hladiny spodní vody se podepsalo počasí v uplynulých měsících.

„Bohužel srážky, které byly během letních měsíců, byly v podobě přívalových dešťů. Byl velký povrchový odtok a voda se nedostala do podzemních vod,“ vysvětlil příčinu ředitel Fína s tím, že vodohospodáři mohou vylepšit minimální průtoky upuštěním vody z vodních děl.

„Je to podchyceno a už se to děje. V Olomouckém kraji je to však problém, protože tady moc vodních děl není. Situace je takto lépe řešitelná například v povodí Dyje. My jsme více závislí na hydrologické situaci,“ dodal.

Sucho ohrožuje ryby

V řece Moravě v Olomouci a jejích přítocích Oskavě, Trusovickém potoku a Bystřici žijí na dvě desítky druhů ryb, které sucho může ohrozit.

„Ryby jsou vždy závislé na vodním režimu a problémem jsou nízké vodní stavy. Nedostatek kyslíku, minimální průtoky a sucha samozřejmě ohrožují všechny vodní živočichy,“ uvedl Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Podle něj zatím kvůli suchu nebylo nutné ryby slovit a přemístit je na náhradní lokalitu.

„Odlovy, které byly prováděny v minulém týdnu souvisely pouze s opravami vodohospodářských staveb a plánovanými zásahy v tocích,“ dodal.