„Je to špatné. Třeba úsek z Bystrovan k Olomouci je žalostný. Ryby pomalu živoří, máme tam hlavně tlouště. Ryby se vytřely a potěr bude brzy místy na suchu,“ popisoval Václav Zelníček, hospodář olomoucké organizace Českého rybářského svazu.

V Olomouckém kraji jsou průtoky vody v korytech potoků a řek podle hydrologů pod květnovým průměrem. Do toho odborníci započítávají údaje naměřené za posledních padesát let.

„Na některých tocích jsou průtoky i pod padesáti procenty dlouhodobého květnového průtoku,“ uvedl Tomáš Řehánek, vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Ještě v pondělí průtoky ovlivňovaly víkendové průtrže mračen a bouřky, pomalu se však hladiny vracely do nízkých stavů.

Do úrovně, kdy odborníci hovoří o suchu, chybí jen několik centimetrů.

Například Oskava v Uničově odpoledne dosahovala 127 centimetrů, přičemž sucho nastává při 119 centimetrech. Podobná situace panuje na Bystřici.

Vody je málo i v hlavním toku – Moravě.

Trvalejší deště zatím v nedohlednu

Podle klimatologů byl co do srážek špatný už únor, který se v Olomouckém kraji pohyboval kolem dvaceti procent dlouhodobého srážkového úhrnu. Následující měsíce byly podstatně lepší, ale deficit se stáhnout nepodařilo.

„Duben sice byl o poznání lepší, srážky dosahovaly 93 procent, ale stále jsme deset až dvacet procent pod dlouhodobým průměrem,“ uvedl Pavel Lipina, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

Meteorologické předpovědi na nejbližší dny nehlásí více vláhy. Trvalejší srážky jsou zatím v nedohlednu.