Spolu s představiteli Karlovy univerzity tak podpoří Masarykovu a Jihočeskou univerzitu, které pozvání na Hrad nedostaly.

„Miroslav Mašláň pozvání na oslavy vzniku samostatného státu obdržel a svou účast předběžně potvrdil. V souvislosti s aktuálním vývojem situace však své rozhodnutí změnil," uvedl mluvčí Univerzity Palackého Radek Palaščák.

„Vzhledem k tomu, že nebyli pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, jsem byl nucen svou účast odmítnout," řekl Miroslav Mašláň, kterému 1. února končí funkční období.

Brněnská univerzita neumožnila v předvolebním období prezidentovi Miloši Zemanovi přednášet na jedné z jejích fakult, rektor českobudějovické vysoké školy vyjádřil v červnu podporu Martinu C. Putnovi a nesouhlas s postupem prezidenta při jmenování profesorů.

Podpora na facebooku

Mezi olomouckými studenty vyvolává rektorovo rozhodnutí souhlasnou odezvu.

„Je to určitě pozitivně vnímaný krok. Osobně už jsem podpořil pana rektora na Facebooku, o dalších krocích se bude rozhodovat příští týden. V pondělí zasedá studentská kurie, ve středu akademický senát. Očekávám, že z toho vzejde podpora," reagoval místopředseda Akademického senátu UP za studenty Josef Kaštil.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pro univerzitní noviny uvedl, že ústavní činitelé jsou na akademické půdě vítáni, s výjimkou doby volební kampaně.

„Ta je dle našeho přesvědčení vzhledem k nezbytné politické neutralitě univerzity dobou jakési karantény. V souladu s touto tradiční politikou jsem v září na žádost Jihomoravského kraje o uspořádání přednášky prezidenta na Ekonomicko-správní fakultě MU odpověděl s politováním negativně," sdělil Bek.

Pro časopis Karlovy Univerzity se následně vyjádřil rektor Václav Hampl, který se oslav rovněž nezúčastní.

„V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuji za velmi nešťastné," uvedl.

Nedorazí ani primátor Olomouce i Prahy

Do Prahy zřejmě nepojede ani olomoucký primátor Martin Novotný, který pravděpodobně upřednostní oslavy státního svátku v Olomouci.

Rektory se rozhodl podpořit také olomoucký rodák v čele hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, který rovněž pozvání na Hrad odmítl.

„Ve vyspělých zemích je samozřejmé, že rektoři patří k nejváženějším osobnostem v zemi. Chování Hradu je neúctou vůči vzdělání a vzdělanosti v této zemi," řekl Hudeček. Neuctivý postoj Hudeček podle svých slov chce rektory podpořit nejen jako politik, ale také jako přednášející. Hudeček přednáší na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

„Za této situace se nejenom jako primátor hlavního města, ale i jako člen akademické obce nemůžu zúčastnit ceremoniálu na Pražském hradě," uvedl s tím, že postoj prezidenta považuje za neuctivý vůči rektorům i akademickým svobodám.

Prezident by měl být podle Hudečka nadstranický a umět se oprostit od maličkostí.

Kvůli tomu, že hlava státu nepozvala dva rektory, účast na oslavách odmítl kromě olomouckého rektora i rektor Univerzity Karlovy Hampl a dále rektoři z Univerzity Hradec Králové a Liberecké univerzity.

Nezúčastní se pravděpodobně ani rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný, uvedl ale, že bude postupovat právě podle dohody České konference rektorů, která o společném postupu účasti na hradní slavnosti nyní jedná.

Prezident Miloš Zeman fakt, že mu Masarykova univerzita v září neumožnila vystoupit před studenty kvůli obavě z předvolební agitace, považuje za urážku hlavy státu.

Proto nepozval jejího rektora Mikuláše Beka na pondělní oslavu státního svátku.

Zeman: Je to urážka hlavy státu

Brněnský rektor Bek trvá na svém stanovisku, že vystoupení představitelů politických stran a ústavních činitelů na akademické půdě v době volební kampaně je nevhodné, protože může být vnímáno jako zásah do nezbytné politické neutrality univerzit.

Postup, který chrání politickou neutralitu univerzit, podle něj nelze označit jako urážku hlavy státu.

Zeman na tiskové konferenci v Roudnici nad Labem uvedl, že rektora Grubhoffera z Jihočeské univerzity nepozval proto, že se odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu kvůli sporu o jmenování akademika Martina Putny.

„Jestliže nejdříve někdo odmítne jedno pozvání, je zcela jasné, že není pozván podruhé," uvedl Zeman.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání.

Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili. Asi 20 rektorů ale letos zůstane doma, přestože pozvání dostali. Účast potvrdili zatím tři z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Na Hrad se nechystají ani někteří primátoři.