Začátek rekonstrukce oddálilo výběrové řízení firem, které o zakázku usilovaly.

To sice podle plánu skončilo v květnu, ale jeden z jeho účastníků se proti výsledku řízení odvolal.

„Firma, která nevyhrála, podala odvolání. Zákon jí to umožňuje, takže musíme čekat,“ prozradil mluvčí muzea Tomáš Kasal v polovině července.

Začátkem tohoto týdne padlo rozhodnutí. Opravu kina Central vysoutěžila stavební společnost Subterra.

„Příští týden bychom měli podepsat smlouvu, práce na rekonstrukci začnou v srpnu,“ informoval Kasal.

Do přeměny interiéru se tak dělníci pustí s dvouměsíčním zpožděním.

Soutěž na dodavatele stavební části rekonstrukce kina Central měla být vypsána koncem února. Nakonec k tomu došlo až 1. dubna. Čekalo se na navýšení dotace ze strany ministerstva kultury.

Zástupci Muzea umění původně počítali s potřebnou částkou 50 milionů korun, aktuální suma činí 65 milionů. O modernizaci kinosálu se totiž mluví už od 90. let minulého století, plány ale hatily složité majetkoprávní vztahy a ceny ve stavebnictví mezitím vzrostly.

Čtrnáct let je kino kvůli havarijnímu stavu mimo provoz. Film by v něm měli diváci opět vidět v září 2020. Na plátně kina Central běžel naposledy filmový snímek v roce 2005.

Plánovanou přeměnu na multifunkční prostor oddalovaly problémy s majetkoprávními vztahy, které se v lednu 2014 podařilo vyřešit sloučením Muzea umění a Divadla hudby.

Tím ale trable neskončily, na nákladné opravy chyběly peníze. Původní částka 50 milionů korun během dlouholetého vyjednávacího maratonu vzrostla na 65 milionů, kvůli zvýšení cen ve stavebnictví.