Projekt za 55,5 milionu korun zahrnuje několik samostatných částí. Stavební práce se budou týkat nejen Zdíkova paláce, ale i přilehlých staveb Arcidiecézního muzea a katedrály svatého Václava.

Nejnákladnější částí rekonstrukce je nové zastřešení Zdíkova paláce.

„Převrácením střechy dojde ke zcela novému pohledu na zeď s románskými okny a také k zajištění denního světla do kaple sv. Anny,“ popsala manažerka projektu Dominika Doláková ze společnosti ARS rozvojová agentura.

Dřevo ustoupí světlu

Pultová střecha s ocelovými plechy se bude sklánět opačným směrem než dnes. Ocelová táhla ji ukotví do sousední kaple.

Prosvětlit interiér mají i vysoké skleněné tabule bez rámů, stávající dřevěná okna se stanou minulostí.

Uvnitř paláce se promění de facto celá návštěvnická infrastruktura.

Dřevěnou lávku nahradí kovový rošt, místo zábradlí z kovu bude instalován bezpečnostní prvek ze skla.

„Návštěvník si tak bude moci prohlédnout i klenby pod lávkou,“ uvedl jednu z výhod mluvčí olomouckého Muzea umění Tomáš Kasal.

Úpravy se dotknou také gotické křížové chodby, v níž se pro veřejnost zpřístupní i zbylá ramena.

Nová expozice i toalety

Mezi finančně a technologicky nejnáročnější akce se kromě výměny střechy řadí proměna podkroví Arcidiecézního muzea.

Nad barokní obrazárnou vznikne nová expozice s názvem Zde se nacházíte.

„Interaktivní a hravou formou představí dějiny svatováclavského návrší v Olomouci, které už od starověku bylo jedním z nejdůležitějších míst na Moravě. Vytvářela se zde politika, která potom ovlivnila celou střední Evropu,“ řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Olomouc Miroslav Kindl.

Expozice se zaměří na stavební, politické i kulturní dějiny této významné lokality.

V projektu se počítá rovněž s vybudováním veřejných toalet nebo s modernizací depozitáře a restaurováním svatostánku sv. Stanislava i dvou biskupských berlí v katedrále.

Architektonické plány navrhl Jan Šépka, mimo jiné autor projektu novostavby Středoevropského fóra, které vznikne v proluce u Muzea umění Olomouc.

Začátek až po Novém roce

Rekonstrukce začne nejdříve v lednu příštího roku. Pokud se tedy v druhém výběrovém řízení podaří najít stavební firmu, která se toho ujme. První pokus nakonec neskončil úspěchem.

„Vybraný dodavatel se nakonec, těsně před podpisem smlouvy, rozhodl smlouvu nepodepsat. A protože další nabídka byla pro zadavatele ekonomicky nevýhodná, nebylo možné ve výběrovém řízení pokračovat,“ přiznala Dominika Doláková.

Celý proces tak začal nanovo.

„Nyní jsme opět před podpisem smlouvy s vybraným dodavatelem,“ doplnila začátkem listopadu s tím, že podle všech dosavadních jednání se obě strany shodnou.

Otevření? Nejdřív léto 2022

Zdíkův palác by měl být opět přístupný v dubnu 2022, tedy na začátku turistické sezony. Situaci však může ovlivnit třeba koronavirus.

„Můj osobní odhad je takový, že se to za jednu sezonu nestihne a všechno otevřeme nejdříve v létě 2022,“ reagoval Kindl.

Tak či onak, památku lze obdivovat alespoň díky YouTube kanálu Muzea umění . Online prohlídka pro 3D brýle je k dispozici v české a anglické verzi.

| Video: Youtube