„Podařilo se nám za pět minut dvanáct dokončit silnici na objízdné trase, tedy rozšířit Pavlínku. Ještě se dopilovalo značení, aby bylo více přehledné,“ popisoval starosta Litovle Viktor Kohout.

Ve špičce policie první den dohlížela na provoz v kritických místech.

„Hlavně v Kysucké ulici a na Pavlínce. Katastrofa se nekoná, ale stačí jeden kamion. I když je tranzitní doprava přes město odkloněna, stačilo by, aby najel na Pavlínku nebo Svatoján a doprava zkolabuje,“ obával se starosta.

Motoristy vyzýval k maximální ohleduplnosti. „O té to nyní bude především. Obyvatele prosíme o trpělivost. Měsíc to musíme vydržet," dodal Kohout.

VIDEO: Objížďka zavřeného průtahu Litovlí přes Pavlínku

Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

Po mostě jen osobáci a jednosměrně

Ulicí Pavlínka projíždělo odpoledne jedno auto za druhým.

„Hrůza! Když silnici rozšiřovali, nejezdilo nic, dnes je to tedy šok,“ hodnotily hodinu po poledni dvě místní obyvatelky, které chvíli sledovaly hustý provoz.

„Musí se to ale přetrpět. Jiné řešení bohužel neexistuje,“ shodly se.

V Severní ulici v Litovli vyroste vyroste bytový komplex. Stavět může společnost FORblock
Nový bytový komplex vyroste v Litovli. Další projekty tam chystají

V úterý pokročila rozsáhlá rekonstrukce průtahu v Dukelské ulici, jejíž druhá etapa začala letos v březnu.

Po uzavření křižovatky s Kysuckou ulicí je průjezd Litovlí možný buď jednosměrně přes historický Svatojánský most, kde je průjezd omezen na 3,5 tuny, anebo obousměrně ulicí Pavlínka.

Tato kritická fáze potrvá do poloviny července.

„Otevře se úsek II/449 od křižovatky u Billy po křižovatku s ulicí Kysucká a vše se alespoň v centru města vrátí do starých kolejí,“ utěšoval starosta Litovle.

Strabag vzal žádost o uzavírku a stanovení objízdné trasy na I/46 zpět. Kolem školy pravděpodobně nepovede, 11: června 2021
Tlak veřejnosti pohnul objížďkou. Strabag ve Šternberku ustoupil

Poslední etapa

Následovat bude pro letošek poslední etapa od křižovatky ulic Dukelská a Palackého k pivovarské vlečce po most u Billy. Tato uzavírka již nezatíží centrum města. Objížďka povede ulicí Palackého a po ulici Příčná.

„Etapa by měla být ukončena v prosinci letošního roku. Pokud ovšem nenastanou komplikace,“ dodal starosta.

Na příští rok je v plánu třetí etapa, která zahrnuje úsek od Unčovic po železniční vlečku do litovelského pivovaru, včetně frekventovaného kruhového objezdu v ulici Olomoucká.

Do rekonstrukce průtahu Litovlí, po kterém denně projede až 10 tisíc aut, investuje Olomoucký kraj téměř 100 milionů korun a město Litovel 10 milionů.