„O opravě neuvažujeme. Majitelé jsou dlouhodobě v zahraničí, nechci mluvit za ně, ale nevím o žádném takovém záměru,“ řekla vedoucí správy budovy, která odmítla uvést své jméno s ohledem na nepřítomnost vlastníků.

Objekt se začal stavět v šedesátém devátém roce, dokončen byl během pěti let. Projekt zadala Jednota Litovel architektům Polesnému a Kačírkovi a zamýšlela ji jako své administrativní pracoviště a prodejnu.

„Stavbu povolilo město kvůli politickým tlakům. Dříve zde byly historické měšťanské domy, které museli kvůli tomu zbourat. Památkáři tehdy nemohli nic dělat,“ uvedl Jan Kubeš z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Svou konstrukcí navazovala Jednota na socialistický realismus, který vychází z funkcionalismu.

„Dům není tak špatný. Navazuje na zástavbu a zapadá do uliční fronty. V případě citlivé rekonstrukce by mohl působit i harmonicky s okolím. Je tu také dobře řešené zásobování, kdežto například Prior svým zásobováním totálně znehodnotil prostranství před kostelem sv. Mořice,“ uvedl architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého Ateliéru R.

Jednota? Horší než Prior

Čtenáři Deníku nejčastěji budovu kritizovali za to, že narušuje historické okolí a má ošklivý socialistický vzhled. Názor Martina Horáčka ze sdružení Za krásnou Olomouc je v mnohém podobný. Navrhuje, že by se budova měla zlikvidovat, protože by jí nepomohla ani rekonstrukce.

„Jednota je podle mě a několika mých kolegů nejhorší z normalizačních staveb v Olomouci. Prior je sice kontroverzní z hlediska situování, objekt na třídě Svobody má však nevhodně zvolenou formu, navíc zde kvůli němu zdemolovali historické domy a zničili pěknou Divadelní uličku, ze které je nyní jen jakýsi nevzhledný zadní trakt,“ uvedl Horáček.

Občanské sdružení Za krásnou Olomouc na podzim udělí poprvé anticenu Olomoucká bestie, která upozorní na nevhodné a nevkusné stavby. První ročník by měl zhodnotit i projekty z minulosti. Dům na třídě Svobody by mohl být jedním z nich.

Co si o budově bývalé Jednoty na třídě Svobody myslíte vy?
Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci, svůj názor přidat v diskusi pod článkem.

Lucie Bukvová