Olomouc

Po 234 kilometrech se v Olomouci ve středu zastavil Cyklo-běh za ČR bez drog. Akce chce upozornit na lhostejnost rodičů a institucí k brání drog dětmi. Organizátoři zdůrazňují, že rodiče často spoléhají na to, že jejich dítěte se drogy netýkají.

„Pak jsou překvapeni, když jedničkář z úplné rodiny spadne do závislosti na pervitinu, jak dokládá příběh dvou účastnic akce," přiblížil mluvčí kampaně Pavel Mudra příběh matky a dcery, kterým drogy hluboce ovlivnily život. Dcera s nimi začala experimentovat ve 12 letech.

„Přes marihuanu vedla cesta k LSD a pervitinu, na kterém byla závislá několik let. Tento případ je jedním z mála, které mají šťastný konec. Dcera teď přednáší dětem o závislosti," dodal Pavel Mudra s tím, že matka uznala, že o drogách měla být více informovaná. Proto teď podporuje cyklo-běh a jede celou 1200 kilometrů dlouhou trasu na kole. Třetí z deseti etap odstartovala ve včera ráno z Olomouce. Cíl je příští pátek v Praze. Celkem peleton projede čtyřiceti městy.

Přerov

Vrcholově jsem sportoval, zranil jsem se a dostal ke drogám. Můj bratranec je začal brát ve čtrnácti, byl třikrát na léčení, při posledním zemřel přímo v léčebně. Syn je drogově závislý, peníze sháněl i prostitucí, pokusil se o sebevraždu.

To je několik autentických vět účastníků kampaně Cyklo-běh za Českou republiku bez drog, kteří se v úterý zastavili v Přerově. Peleton cyklistů navštíví během dvanácti dnů čtyřicet měst v celé republice, trasa čítá na 1 200 kilometrů. Další část týmu pak pořádá přednášky pro žáky základních škol. Všechny dobrovolníky spojuje jedno – upozornit na nebezpečí drog, s nimiž měli sami nebo jejich nejbližší zkušenost.Cykloběh proti drogám v Přerově

Tak trochu jinak pojatá protidrogová preventivní akce se konala v odpoledních hodinách na zahradě Základní škole Boženy Němcové. Formou otevřené diskuze a následné přednášky se žáci dověděli o nebezpečí návykových látek a o jejich následcích.

Cyklisté vyrazili v pondělí z Orlové, před sebou ještě mají stovky kilometrů. Jednou z členek týmu je paní Iveta z Plzně, jejíž dcera propadla drogám ve dvanácti letech. Začala s „neškodnou" marihuanou, ta ji ale přivedla k daleko těžším drogám. Její příklad potvrzuje, že omamným látkám mohou propadnou mladí lidé s dobrým rodinným zázemím.

„Dcera se rozhodla se, že přestane. Společně jsme začaly situaci řešit, v léčebně jí řekli, že bude doživotně závislá. Vrátila se na školu, preventivně chodila na sezení, ale necítila se tam dobře. Myslím, že když se sebou člověk začne pracovat, nemusí mít celoživotně nalepené na čele Ano, byl jsem závislý. Podporuji cyklo-běh, protože chci ukázat rodičům, že děti mají právo mít plnohodnotný život," prozradila drobná žena, která se v Přerově se svou dnes jednadvacetiletou dcerou Ivetou setkala. Ta v rámci akce o drogách přednáší.

Byla jsem divoká a zvrtlo se to

„Byla jsem divoká, zkoušela jsem všechno možné a zvrtlo se to. Kdybych informace, které mám teď, měla tehdy, tak bych si sakra rozmyslela, jestli bych do toho šla. Marihuana je považována za lehkou drogu, ale celkově jsou o ní špatné informace," zmínila.

Odhodlat se a změnit svůj život bylo podle Ivety její nejtěžší rozhodnutí.

„Vím, že cokoliv dalšího mě potká, už nebude tak náročné. Dětem můžu díky přednáškám pomoct, dát jim pravdivé informace od někoho, kdo si tím prošel. Zvládla jsem to a tohle beru jako poslání," dodala.

Celorepublikový Cyklo-běh, jehož 14. ročník se právě koná, upozorňuje na drogovou negramotnost u mládeže a dětí. Pomáhá zvýšit celospolečenskou aktivitu a zodpovědnost v přístupu k tomuto problému. V České republice je odhadováno, že zkušenost s nelegální drogou měl téměř každý druhý mladý člověk ve věku 15 až 19 let. Město Přerov se podpisem připojilo k prohlášení o postoji k řešení problematice drog.

Prostějov

Cyklisté i běžci, kteří upozorňují na drogovou negramotnost u mládeže a dětí, se ve středi dopoledne zastavili i v Prostějově. Účastníci čtrnáctého ročníku největší protidrogové kampaně spojené se sportem s názvem Cykloběh za Českou republiku bez drog si na dvanáct set dlouhé trase udělali zastávku i na prostějovském náměstí.Už čtrnáctý ročník cyklo- běhu Za Českou republiku bez drog přivítali ve středu na prostějovském náměstí. Akci pořádá společnost Řekni ne drogám – Řekni ano životu na podporu protidrogové výchovy mladých lidí.

„V průběhu tohoto maratonu navštěvujeme představitele měst a mluvíme 
s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v prvé řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí," řekl Pavel Mudra za pořádající organizaci Řekni ne drogám – Řekni ano životu.

„Svým rozsahem a intenzitou jde o největší pravidelnou protidrogovou kampaň spojenou se sportem, jejímž cílem je především upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělávání v oblasti drogové prevence.

„Chceme zásadně zvýšit drogovou gramotnost a osvětu v naší zemi, kde jsou výrobci a distributoři drog stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost," doplnil tiskový mluvčí.

Běhu se účastní i Iveta Černá, jejíž dcera se na drogách stala závislou už ve dvanácti letech.

„Díky této organizaci se ale ze své závislosti vyléčila a dnes pro ni pracuje jako lektorka a mimo jiné píše vzdělávací a osvětové články do některých periodik," uvedla.

Dceru nakonec museli rodiče vyhodit z bytu, ale její příběh patří k těm šťastnějším. Dostudovala úspěšně střední školu a k rodičům si znovu našla cestu.

„Podstatné pro nás je, že byla ochotná si nechat pomoci, že se svou závislostí chtěla skoncovat. A také to, že je dnes úplně zdravá," popsala svou zkušenost Iveta Černá.