Slavností pojmenování nového olomouckého mostu proběhne ve čtvrtek 30. června kolem jedné hodiny po poledni. Z depa v Sokolské ulici při té příležitosti vyjede speciální tramvajová souprava, která se jako první po novém mostě projede.

Pojmenováním nové spojnice břehů Moravy chce Olomouc napravit stav, kdy jsou mosty na území města doposud identifikovány pouze prostřednictvím místních opisů, jako je například most u Bristolu, u plynárny, u „kojeňáku“ a podobně.

„Už v roce 2020 se proto objevila myšlenka využít aktuální situaci, kdy se v souvislosti se stavbou protipovodňových opatření budují i nové mosty, a najít pro ně oficiální jména. Současně by přitom bylo možné smazat pomyslný dluh města vůči mnoha osobnostem, které se na rozvoji Olomouce podílely a dosud přitom jejich jméno nenese žádná ulice či náměstí,“ uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Městská rada a po ní i zastupitelstvo projednaly návrh, aby nový most dostal jméno po jedné z výrazných a dosud opomíjených osobností. Vybrán byl Václav Render, jeden z nejzásadnějších tvůrců slavné olomoucké barokní epochy a především autor Sloupu Nejsvětější Trojice, památky zapsané na seznamu UNESCO.

Vídeňská zastávka

Práce na mostě jsou komplet dokončeny tak, aby se po něm mohly rozjet tramvaje a automobily. Hotovo je na navazujících komunikacích. Silnice pokrývají finální vrstvy asfaltu s novým vodorovným značením, chodníky podél pásů s nově vysazenými stromy už kryje čerstvě položená dlažba.

Tramvajovou zastávku U Bystřičky ve směru k hlavnímu nádraží přebudovalo město na takzvanou zastávku vídeňského typu, kterou Olomoučané znají z Wolkerovy ulice.

Na Masarykově třídě nově vnikne zóna 30. V lokalitě ohraničené ulicemi Pasteurova, Jeremenkova, tř. Kosmonautů a tř. 17. listopadu tak doplní už existující zónu 30 ve druhé části Hodolan.

Příprava další etapy

Nový most na Masarykově třídě je součástí realizace II. B etapy protipovodňových opatřeních za 730 milionů korun. Jejím smyslem je zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části Olomouce na úroveň 650 m³/s, což podle odborníků ochrání před záplavami 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě 3 miliard korun.

Město už začíná připravovat další etapu, která by se mohla začít stavět v horizontu pěti let, a to u Klášterního Hradiska. Teprve po jejím dokončení bude protipovodňová ochrana Olomouce skutečně účinná.