Jako předzvěst studené fronty do regionu přivane z jihu velmi teplý vzduch, meteorologové proto vydali na úterý výstrahu před vysokými teplotami i silnými bouřkami. Na většině území mimo Šumperska a Jesenicka rtuť teploměru odpoledne vyšplhá až k 33 stupňům. Hrozí přehřátí organismu či dehydratace, lidé by měli omezit tělesnou zátěž a dodržovat pitný režim.

„Doporučuje se zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami,“ radí Český hydrometeorologický ústav. Děti by neměly zůstávat na přímém slunci a už vůbec ne v zaparkovaných autech, to samé platí o zvířatech.

Horko má polevit v úterý večer, kdy ale mohou celý region zasáhnout silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem. Předběžné varování platí do středeční 6. hodiny.

Po zbytek týdne teploty v kraji nepřesáhnou 28 stupňů Celsia. Středeční ráno bude oblačné s přeháňkami, deštěm i bouřkami, v nichž může přechodně zesílit vítr. Postupem dne budou srážky ustávat a oblačnosti ubyde.

Čtvrtek a pátek nabídnou podobný scénář, co se počasí týče.

„Polojasno až skoro jasno. Nejnižší noční teploty 13 až 9, nejvyšší denní teploty 23 až 27 stupňů,“ předpovídají meteorologové. O víkendu se místy vrátí mraky s přeháňkami a bouřkami, letní teploty ale výrazněji neklesnou.