„Cestující v rychlících na trase Olomouc – Krnov– Opava – Ostrava se mohou těšit na nižší jízdné až o padesát procent," řekl mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

Jako příklad obyčejných cen pro dospělého, který nemá další slevy, uvedl 61 korun na cestu z Olomouce do Krnova a 45 korun z Olomouce do Bruntálu. Jde o polovinu základních cen Českých drah.

Ondrůj dále sdělil, že jeden vlakový kilometr bude pro stát levnější zhruba o třicet korun. „RegioJet se zavázal provozovat vlaky za částku 188 korun na jeden vlakový kilometr, oproti přibližně dvě stě dvaceti korunám, ke kterým se v desetileté smlouvě zavázaly České dráhy," doplnil mluvčí.

Soutěž o provozování rychlíkové linky R27 vypsalo ministerstvo dopravy před rokem. Přihlásili se dva uchazeči, z nichž společnost Arriva byla vyloučena pro nedostatečné vzdělání vedoucích zaměstnanců.

„Podle zákona o veřejných zakázkách je takové výběrové řízení nutné zrušit. Ministerstvo přesto vyslalo jasný signál, že otevírání trhu pokračuje dál – linku chce nabídnout přímo společnosti RegioJet," sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold koncem března.

Dle rezortu takový postup umožňuje zákon o veřejných službách v přepravě cestujících. Pokud by nebylo řízení zrušeno, ministerstvo by vybralo RegioJet.

„Oslovím proto společnost Regiojet s tím, že jí nabídnu přímé zadání v intencích jejich nabídky," řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura ke smlouvě na patnáct let.

SOUVISEJÍCÍ: Na trati Olomouc - Krnov bude jezdit RegioJet. Nasadí tyto vlaky