Pokouší se nemocní záchranářů v bílém „zneužívat“ kvůli ušetřené devadesátikoruně, a volají proto na tísňovou linku častěji? Podle náměstka ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jana Weinberga se takový trend zatím neprojevuje.

„Zatím jsme významnější nárůst výjezdů nezaznamenali,“ reagoval. „Je to ale velmi krátká doba na zhodnocení,“ poznamenal Weinberg. Podle něj lidé „zneužívají“ záchrannou službu stejně jako počátkem loňského roku. „Stává se, že lidé nahlásí něco jiného, aby záchranka přijela, a na místě potom zjistíme, že situace je jiná,“ uvedl.

Řadu případů, kdy pacienti požadují příjezd záchranné služby zbytečně, se podle Weingerga daří rozpoznat dispečerům, na které se lidé obracejí. „Auto nepošlou tam, kde to není nutné. Když ale dotyčný ví, jak případ nahlásit, tak dispečink, který jej nevidí, je na místo poslat musí,“ doplnil Weinberg.

Za vyšetření na pohotovosti platí pacienti od Nového roku devadesát korun. Proto se podle lékařů z olomouckých pohotovostí pro dospělé a děti počet návštěv pohotovostních ordinací o něco snížil. První lednové odhady hovoří o zhruba o jedné čtvrtině.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika