Olomoučané o zákazu hazardu ve městě rozhodovali v polovině prosince loňského roku.

Náklady na jeho konání, které platilo město ze svého rozpočtu, radnice odhadovala na 1,4 milionu korun.

„ Od tajemníka jsem zjistila, že vynaložená částka byla 900 tisíc korun. Doufám, že to bylo opomenutí, a ne strašení tím, kolik nás stojí lidový plebiscit. Jsem ráda, že upřesnění vyšlo v únorových Radničních listech," řekla zastupitelka za sdružení Občané pro Olomouc Dominika Kovaříková, která působí také v iniciativě Olomouc bez hazardu.

Ohledně smysluplnosti, nákladů a propagace lidového hlasování se v zastupitelstvu několikrát debatovalo.

Pro olomouckou radnici bylo pořádání referenda první akcí podobného typu.

Odbor kanceláře tajemníka proto při vyčíslování hrubých výdajů vycházel z propočtů pro konání komunálních a parlamentních voleb.

„Po přepočítání skutečných nákladů se však ukázalo, že do této částky byly zahrnuty i nákladové položky, které nakonec při konání referenda hrazeny nebyly. Například refundace mezd členů komisí či roznáška hlasovacích lístků do schránek," sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Výsledky referenda nebyly závazné, protože nepřišlo hlasovat dostačné množství lidí. Plebiscitu se zúčastnilo jen 8,2 procenta voličů, přičemž ze zákona je nutná alespoň 35procentní účast. Referendum o budoucí podobě hazardu radnice vypsala na základě petice Olomoučanů.

Referendum o hazarduReferendum o budoucí podobě hazardu v Olomouci se konalo 12. prosince loňského roku.

Ilustrační foto.Lidé v něm rozhodovali, zda má radnice zásadně omezit tvrdý hazard představovaný výher-ními automaty a videoloterijními terminály.

Místní referendum na celém území města zažila Olomouc poprvé.

Výsledky hlasování ale nebyly závazné, protože nepřišel dostatečný počet obyvatel.

Zákonem požadovaná účast je alespoň 35 procent, k urnám se však vypravilo pouze 8,2 procenta voličů.

Konkrétně hlasovalo 6689 oprávněných voličů z celkového počtu 81 494 oprávněných obyvatel.

Pro zákaz hazardu se vyslovilo 6389 lidí, což je 95,5 procent zúčastněných. Pro variantu „ne" hlasovalo 247 Olomoučanů, 21 osob se zdrželo.