Zpráva o místním referendu se objeví v Radničních listech a na reklamních panelech v centru a u nádraží.

Koaliční strany nicméně tvrdí, že hlasování by lidem připomněly i tak.

Rozhodovat o úplném zákazu loterií a sázkových her budou Olomoučané 12. prosince od 14 do 22 hodin.

Kovaříková: Koalice se postavila čelem

Dominika Kovaříková ze sdružení Občané pro Olomouc na jednání olomouckého zastupitelstvaNový člen olomouckého zastupitelstva sdružení Občané pro Olomouc, proto chtěl, aby město konání referenda nyní připomenulo a vyjádřilo mu podporu.

„To se podařilo, i když deklarace nebyla schválena v plném znění, jako jsme navrhovali. Koalice vypustila závěr, kde jsme požadovali, aby zastupitelé řekli, že k výsledkům hlasování přihlédnou. Nicméně i tak jde o úspěch," sdělila Dominika Kovaříková /na snímku vpravo/ za sdružení.

Jeho zastupitelé jsou také v přípravném výboru referenda spojeném s iniciativou Olomouc bez hazardu. Ta k vypsání hlasování sehnala nutné podpisy.

Podle Kovaříkové se k návrhu na kampaň radniční strany ČSSD, ODS, TOP 09 a ODS postavily čelem.

Ve schválené deklaraci mimo jiné stojí: „Zastupitelstvo města Olomouce vyzývá občany k využití svého práva hlasovat v referendu o hazardu."

Podle ní se k návrhu radniční strany ČSSD, ODS, TOP 09 a ODS postavily čelem.

Obavy o účast. Nutných je 35%

Aby lidové hlasování platilo, musí k němu přijít nejméně pětatřicet procent voličů.

Jeho propagátoři mají o nezbytnou účast obavu.

„Vzhledem k tomu, že se referendum koná mimo termín komunálních voleb a relativně krátce po nich, je pravděpodobné, že velké množství lidí už k urnám nepřijde," poznamenala Dominika Kovaříková.

Spojit jeho konání s volbami minulá politická reprezentace odmítla.

Major: Tři strany Radničních listů stačí

Okolnosti a podrobnosti k referendu a stanovené otázce tedy po usnesení zastupitelstva vyjdou v prosincových Radničních listech a více se o něm Olomoučané dozvědí také z reklamních panelů na Horním náměstí a v prostoru před hlavním nádražím.

Spolu se svými koaličními partnery pro usnesení zvedl ruku i bývalý primátor a současný náměstek Martin Major (ODS), který začátkem listopadu svým podpisem pod dokumentem zveřejněným na úřední desce města rozhodl, že plochu pro představení otázky nevyhradí.

„Nebylo to tak, že bychom chtěli něco utajit.V momentě, kdy jsem dokument podepisoval, už byly pro problematiku referenda rezervovány tři strany Radničních listů, což si myslím, že je naprosto dostačující," reagoval s dovětkem, že návrh opozice mu nevadil.

„O plochách na náměstí nebo u nádraží jsem ani nepřemýšlel. Nevím, kdo z mých kolegů by dal tomuto tématu sám od sebe tak velký prostor jako já v Radničních listech," dodal Major k tiskovině vycházející v pětapadesáti­sícovém nákladu.

Něco jsem zaslechl, volit nepůjdu

Sociálnědemokra­tický primátor Antonín Staněk k tomu uvedl, že spíše než o kampani je přesnější mluvit o informování Olomoučanů.

„Myslím ale, že prostor by byl tématu dán, i kdyby zastupitelstvo nepřijalo deklaraci," potvrdil Majorova slova.

Iniciativa Olomouc bez hazardu spustila internetovou sbírku na svou vlastní kampaň. Chtějí lidi přesvědčit k účasti.

Jejich informovanost o konání místního referenda je zatím různá.

„Něco jsem o tom zaslechl, ale žádné podrobnější informace jsem k tomu nikde neviděl. Volit nepůjdu. Je to zbytečné, protože nepřijdou ani další lidé," poznamenal k tématu Kamil Outrata z Olomouce.

Naopak například dvaatřicetiletá Hana Soukalová by k urně přijít chtěla.

„Ano, vím, že referendum bude 12. prosince. Mrzí mě, že se nepovedlo termín spojit s komunálními volbami. Pokud mi do toho neskočí služební cesta mimo republiku, hlasovat půjdu, považuji to za důležité," dodala Olomoučanka.