Naprostá většina z hlasujících na dotaz, zda zakázat ve městě herny s automaty, zaškrtla variantu „ano". Aby však bylo veřejné hlasování uznané jako platné, musel k hlasovacím urnám přijít čtyřnásobný počet voličů.

Vedení města nyní hodlá vytvořit novou podobu vyhlášky, která bude hazard pouze regulovat a nikoli plošně zakazovat.

Opoziční zastupitelé, kteří jsou taktéž členy iniciativy Olomouc bez hazardu, v ní budou požadovat co největší omezení.

Fandím hokeji, hazardu ne, řekl u referenda bývalý hráč na automatech

Očekáváný výsledek

Členové iniciativy proti hazardu, kteří jsou v současnosti také členy zastupitelstva za sdružení Občané pro Olomouc (OPO), nízkou účast očekávali.

Vysvětlení neúspěchu referenda vidí zvláště ve špatně načasovaném termínu jeho konání.

Tedy, že se veřejné hlasování neuskutečnilo současně s říjnovými komunálními volbami, ale v období adventu.

„Výsledek se dal předem odhadnout, otázkou tak zůstávalo jen to, zda bude procentuální číslovka udávající účast jedno nebo dvojciferná. V žádném větším městě, kde se referendum konalo mimo termín voleb, nebylo platné, účast se většinou pohybovala pod deset procent. V tomto směru tedy Olomouc nevybočuje," vyjádřila se například Dominika Kovaříková, opoziční zastupitelka (OPO).

K hlasování v místním referendu se dostavilo celkem 6 689 oprávněných osob. Odpověď „ano" zvolilo 6 389 z nich, což je 95,5 procent zúčastněných. Pro variantu „ne" se vyslovilo 247 lidí, 21 osob se zdrželo.

Primátor: Restrikce nepovažují za účelné

Podle olomouckého primátora jsou výsledky referenda, které bude stát městskou kasu 1,4 milionu korun, jasným signálem toho, že naprostá většina Olomoučanů podporuje aktuální kroky vedení města.

„Skutečně správným řešením se i nyní po oznámení výsledků referenda jeví pokračování v nastoupeném trendu. Výsledky rozhodně nebereme na lehkou váhu, ale je vidět, že restrikce v podobě úplného zákazu obyvatelé, stejně jako my, nepovažují za účelné," sdělil olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Zmocněnec přípravného výboru referenda a zastupitel za OPO Michal Krejčí chce, aby se hazard snížil co nejvíce.

„Lidé se v referendu, byť neplatném, vyjádřili zcela jasně, neboť 95,5 procent z hlasujících podpořilo výraznou regulaci hazardu v Olomouci, tedy snížení počtu heren a kasin na minimum," uvedl opoziční zastupitel.

Příprava nové vyhlášky

Problematice omezení hazardu se bude věnovat nově ustavená pracovní skupina Rady města.

Výsledkem její práce má být návrh nové podoby obecně závazné vyhlášky o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her. Vedení města by ji chtělo předložit zastupitelům na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

„Konečná podoba vyhlášky bude záviset na rozhodnutí zastupitelstva města," podotkl primátor.

Opozici se složení skupiny nelíbí

Složení pracovní skupiny se ovšem nezamlouvá opozici.

„Čekali bychom, že v ní budou lidé, kteří se problematikou hazardu dlouhodobě zabývají a nikoli pouze noví radní. Na mysli máme nejen nás, ale také odborníky ze sociálního sektoru. Konečně by tak nastal prostor na otevřenou, odbornou a nekonfliktní diskuzi," poznamenala zastupitelka Dominika Kovaříková (OPO).

Podle primátora bude aktuální náplní skupiny seznámení se s dopady, které přinesla vloni přijatá vyhláška k regulaci hazardu.

Ta od Nového roku zakazuje na území města 56 dříve povolených adres ze 113 , kde je možné hazard provozovat.

„Jsme teprve na začátku a jedná se o pracovní skupinu rady. O tom, zda obsazení nějak rozšíříme, je předběžné se bavit," reagoval Antonín Staněk s tím, že se s výsledky referenda seznámí podrobněji v pondělí.

Hodolany: 16% hlasujících

Mimo jiné se z nich dozví, že největší účast zaznamenal jeden ze čtyř okrsků v Hodolanech, kde přišlo více než 16 procent zapsaných voličů.

Ze 143 hlasujících zákaz podpořilo 137 obyvatel, 6 bylo proti.

Právě v Hodolanech panuje dlouhodobá nespokojenost s hazardem, a i kvůli budoucímu kasinu v komplexu, který vznikl na půdě bývalého hodolanského divadla.

Referendum vyhlásili zastupitelé 15. září na základě petice, kterou podepsalo přes osm tisíc Olomoučanů.

Přestavba divadla na Resort Hodolany finišuje. Jak se vám líbí?