Členové iniciativy Olomouc proti hazardu odevzdali podepsané listiny na podatelnu v úterý, k uspořádání referenda přitom potřebovali získat alespoň 8100 platných podpisů.

Zda se místní referendum bude konat současně s podzimními komunálními volbami, jak organizátoři petiční akce požadují, zatím vedení města nepotvrdilo.

Podpisy sbíralo v ulicích města padesát tři dobrovolníků. Od letošní půli května do konce července získali celkem devět a půl tisíce podpisů.

„Museli jsme některé vyjmout, protože nesplňovaly náležitosti, například chyběla úplná adresa signatáře," sdělil Pavel Bednařík, jeden
z iniciátorů akce a člen politického sdružení Občané pro Olomouc.

„Celkem jsme tak předali přesně 8873 podpisů," vypočítal Michal Krejčí, zmocněnec petičního výboru Olomouc bez hazardu. Organizátoři potřebovali sehnat nejméně deset procent ze všech olomouckých voličů, tedy 8127 podpisů. To se jim podařilo.

Ověřování podpisů

K ověření podpisových archů mají teď úředníci patnáct dní.

„V případě nalezení chyb bude muset iniciativa vše opravit do sedmi dnů. Petice byla odevzdaná na poslední chvíli. Hraje se o dny, aby byly splněné zákonné lhůty," poznamenal primátor Martin Major (ODS).

Referendum s volbami?

Kdy přesně bude referendum vypsáno, nyní magistrát projednává.

„V tuto chvíli se seznamujeme se zákonnými podmínkami, které se k vypsání místního referenda váží. Zjišťujeme technické, finanční a legislativní záležitosti. Materiál budeme projednávat 2. září na zasedání rady. Následně se jím bude zabývat zastupitelstvo 15. září," sdělil olomoucký primátor Martin Major. Zda se bude referendum konat společně s komunálními volbami 10. a 11. října, zatím nesdělil.

Aby bylo referendum platné, musí se jej účastnit alespoň třicet pět procent voličů.

„Rizika nízké účasti jsme si vědomi, snažíme se, aby se proto referendum konalo zároveň s podzimními volbami. Podle nás je náš požadavek splnitelný," uvedli iniciátoři petice.

Ti se nechtějí smířit s tím, že vyhláška, která byla přijata vloni, nepovolí hazard v polovině ze 113 olomouckých provozoven.

„Počet adres se sice sníží, ale nesníží se počet automatů a jiných přístrojů," namítl Michal Krejčí.

Černé herny a díra v rozpočtu

S plošným zákazem heren naproti tomu nesouhlasí město, obává se totiž vzniku černých heren, které by se zcela vymkly kontrole. Peníze by pak také chyběly v městském rozpočtu.

„Pro letošní rok se bavíme o částce, která přesáhne sto milionů korun, ty se rozdělují do oblastí sportu, kultury, sociální a nově i pro dobrovolné hasiče," sdělil náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach.