„Celkem v referendu hlasovalo 897 voličů, z toho se pro zamezení výstavby větrných elektráren vyjádřilo 495, což představuje 55,18%. Většina lidí, kteří se tedy dostavili, vyjádřila svou vůli, aby se větrné elektrárny nestavěly,“ informoval starosta Moravského Berouna Jan Hicz.

„Překvapilo mě to, protože jsem doufal, že většina obyvatel vyjádří vůli v projektu dál pokračovat a získají tak nějaké benefity pro město," konstatoval starosta.

Ten výsledek referenda respektuje a vzhledem k tomu, že k urnám přišlo více než 35 oprávněných voličů, je platné. Aby však bylo závazné muselo by pro některou z variant hlasovat nejméně 25 % ze všech oprávněných voličů. Což v tomto případě nebylo.

"Na jednání zastupitelstva nastíníme další postup - záleží teď hlavně na zastupitelích, jak se k tomu postaví,“ zhodnotil starosta.

Soláry a vedle soustava větrných elektráren. Lidé z Nových Valteřic mluví o nevídané koncentraci záměrů a brutálním zásahu do krajiny a přírody. Na snímku lokalita pod rezervací Panské louky, kde bude fotovoltaická elektrárna.
Na loukách soláry, vedle obří větrníky. Brutální zásah, zní z údolí u M. Berouna

Voliči v místním referendu odpovídali na otázku: „Souhlasíte s tím, aby město Moravský Beroun zamezilo výstavbě větrných elektráren na území města Moravský Beroun?“

Pokud by lidé v referendu dali větrníkům zelenou, získala by samospráva přímý mandát k pokračování jednání s konsorciem o předloženém záměru, jenž zahrnuje celkem 17 větrných elektráren, z toho 10 v katastru Čabové (lokalita mezi Čabovou a Novými Valteřicemi) a 7 v katastru Moravský Beroun (lokalita směr Dětřichov nad Bystřicí).

Větrný park Jívová. Soustava zahrnuje pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů, leden 2024.
Les větrníků na Olomoucku. Obce řeší nabídky, může vzniknout dlouhý pás vrtulí

Důvodem, proč se plebiscit konal, jsou rozdílné názory obyvatel na podporu výstavby větrníků na katastru města. Vznikla kvůli tomu i petice.

Proti výstavbě soustavy větrníků aktivně vystupují lidé z Nových Valteřic. Poukazují na dopady na krajinu, velikost předloženého záměru a kumulaci s již schváleným projektem vybudování rozměrné fotovoltaické elektrárny.

Záměrem investora je vybudování celkem 17 větrných elektráren na území Moravského Berouna
Gigantický roj větrníků u Moravského Berouna budí odpor. Rozhodne referendum

„Katastrální území Nových Valteřic obklopuje Moravskoslezský kraj a obec, část Moravského Berouna, má být obklopena rezervací, která je v přípravě. Valteřice budou vykousnuté z tohoto chráněného území. Takže: zatímco sousedé plánují ochranu přírody, Moravský Beroun chystá výstavbu ‚fabrik‘, které budou skoro 300 metrů vysoké,“ poukázal třeba Tomáš Hruška, jenž vlastní v Nových Valteřicích rekreační nemovitost.

„Krajina je cenná. Máme tady Panské louky. Slunečná není jenom ‚nějaký‘ kopec…,“ řekl chatař, který si nemovitost v obci pořídil právě kvůli tamní nedotčené přírodě. V referendu ale chataři hlasovat nemohli.